"Niech Jerozolima będzie stolicą ludzkości"

"Niech Jerozolima będzie stolicą ludzkości"
(fot. EPA/Jim Hollander)
KAI / drr

- Według Ewangelii, akceptacja, przebaczenie, miłość i prostota nie mają granic. Chciałbym, aby tym się charakteryzowała Jerozolima, by była stolicą ludzkości, wszystkich religii. Jerozolima musi być Kościołem-Matką, która przyjmuje wszystkich wierzących świata - powiedział abp Fouad Twal.

W wywiadzie dla agencji Zenit, łaciński patriarcha Jerozolimy zauważył, że miasto to zawiera w sobie pewną tajemnicę, którą trudno zrozumieć: "łączy wszystkich wierzących, a jednocześnie ich dzieli". - Musimy przyjąć tę niezdolność zrozumienia i zawierzyć nasz los Panu. Schodząc w Niedzielę Palmową z góry Oliwnej nie mogłem nie wspominać, jak Jezus sam płakał nad tym miastem. Jako pierwszy chciał zgromadzić dzieci Jerozolimy - powiedział hierarcha.

Wyraził ubolewanie, że w ziemi Jezusa wznosi się "mur wstydu" i że jej mieszkańcy są "nieco zapomniani przez prasę międzynarodową, która woli się skupiać na innych aktualnych tematach". Jego zdaniem "fizyczne mury łatwo zburzyć", znacznie trudniej natomiast jest zburzyć mury w ludzkim sercu: nienawiści, strachu, niesprawiedliwości. Kluczem do zburzenia tych murów jest "nawrócenie serc" - wskazał abp Twal.

Przyznał, że jednym z krzyży Ziemi Świętej jest podział wśród chrześcijan, działa tu bowiem 13 różnych Kościołów. Obrządek może być bogactwem, ale nie powinien nigdy być powodem podziału - uważa patriarcha łaciński. Dlatego on sam czuje się odpowiedzialny za całą wspólnotę chrześcijańską Ziemi Świętej. Wyraził nadzieję, że wizyta papieża Franciszka w maju br. wniesie nowe życie i nadzieję w ruch ekumeniczny.

- Często zatrzymujemy się na zewnętrznym wymiarze spotkań z Ojcem Świętym. To grzech - wskazał hierarcha. Ma jednak nadzieję, że wielu chrześcijan odbierze przesłanie płynące z samej osoby papieża: z charakteryzującej go postawy pokory i bliskości wobec ludzi.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Niech Jerozolima będzie stolicą ludzkości"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.