Niedzielna kawiarnia i młodzieżowa Grupa Zadań Specjalnych. "Chodzi o wzajemne relacje"

Niedzielna kawiarnia i młodzieżowa Grupa Zadań Specjalnych. "Chodzi o wzajemne relacje"
Fot. Farska Cegielnia / kawafarskacegielnia.pl
KAI / mł

Do parafialnej Grupy Zadań Specjalnych należą dwadzieścia dwie osoby. Najmłodsza ma 10 lat, najstarsza - 24. Wspólnie prowadzą nietypową kawiarnię, której głównym celem jest świętowanie niedzieli. 

„Farska Cegielnia” to kawiarnia, która działa na terenie parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze koło Oświęcimia. Zaopatrzona w dwa nowoczesne ekspresy, poza kawą serwuje także gościom gorącą herbatę, zimne napoje i domowe desery, a nawet gofry. Wszystko w cenie... dobrowolnej ofiary, która jest przeznaczana na wsparcie parafii.

DEON.PL POLECA
Skąd nietypowa nazwa? To efekt sąsiadowania ze Śląskiem, gdzie plebanię nazywa się "farą", a proboszcza - "farorzem". Zaproponowali ją młodzi, którzy mają kontakt z rówieśnikami ze Śląska. 

Pomysłodawcą kawiarni jest proboszcz, ks. Eugeniusz Burzyk. Jak wspomina, od początku miejsce to nie miało charakteru komercyjnego.

- Jego celem nie był dochód, ale przedłużenie Eucharystii; przeniesienie atmosfery niedzielnej Mszy św. na wzajemne relacje i międzyosobowe kontakty. To także okazja dla parafian, którzy pragną się spotkać po niedzielnej Eucharystii, okazując sobie życzliwość, a tym samym budując i umacniając wspólnotę” – wyjaśnia.

"Farska Cegielnia" jest też miejscem spotkań parafialnych wspólnot: młodzieży oazowej, Oazy Dzieci Bożych, lektorów, ministrantów, młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, a także działających w parafii grupy formacyjnych.

Parafialna kawiarenka ma już nawet swą stronę internetową, a ostatnim elementem dekoracji, który niebawem zwieńczy wejście do „Farskiej Cegielni” jest oryginalny neon z nazwą miejsca. 

Młodzi nagrali też filmik z zaproszeniem do odwiedzenia kawiarni:

KAI / kawafarskacegielnia.pl / mł 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Kto się modli, słucha Słowa i przyjmuje sakramenty, ten doświadczy zmiany w swoim życiu, pojawią się w nim owoce. Jeśli zatrzymamy się tylko na poziomie wymagań moralnych i dobrej woli, pozostaniemy w tym samym miejscu...

Skomentuj artykuł

Niedzielna kawiarnia i młodzieżowa Grupa Zadań Specjalnych. "Chodzi o wzajemne relacje"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.