Niemcy: awantura o krzyż w Dreźnie

9 lat temu
Radio Watykańskie / wab

W landtagu (parlamencie krajowym) Saksonii w Dreźnie wybuchła awantura o wiszący tam drewniany krzyż. Socjaldemokratyczna partia SPD żąda zdjęcia krzyża ze ściany, twierdząc, że narusza on neutralność instytucji państwowych. Przeciwni temu są saksońscy chadecy.

To właśnie w sali konferencyjnej CDU wisi drewniany krzyż, który chcą zdjąć socjaldemokraci. Jest to co prawda parlamentarne pomieszczenie chadeków, ale ze względu na jego duże rozmiary odbywają się w nim również posiedzenia innych klubów parlamentarnych i komisji specjalnych.

O zdjęcie drewnianego krzyża z tej sali socjaldemokraci apelowali już kilkakrotnie u przewodniczącego parlamentu w ubiegłym roku. W razie konieczności chcą ten spór rozwiązać przed Trybunałem Konstytucyjnym. Tymczasem szef klubu parlamentarnego CDU Steffen Flath wyraził zdumienie żądaniami SPD. W liście otwartym do tej frakcji Flath napisał, że zauważa "postępujące usuwanie chrześcijaństwa z przestrzeni publicznej". Miał on nadzieję, że po upadku komunistycznej NRD takie antychrześcijańskie gesty dawno się skończyły.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy: awantura o krzyż w Dreźnie
Komentarze (2)
W
w
7 marca 2011, 23:01
Proponuje teksty w stylu. "krzyż nie powinien być ością niezgody, powinien jednoczyć, nie powinien prowadzić do politycznych podziałów". GDZIEŚ u nas słyszałem niedawno podobne hasła. W myśl tych haseł krzyż z parlamentu w Dreźnie powinien być usunięty. Aż dziw, że u nas jeszcze się o tym nie mówi. Takie podejście jest wyjątkowo przewrotne. Analogicznie możnaby mówić, że w celu zarzegnania konfliktu pomiędzy łysymi a owłosionymi, wszyscy powinni się ogolić - przecież to bzdura ! Podstawą wszelkiej tolerancji jest jasna tożsamość własna - dlaczego wierzący mają iść na ustępstwo ateistom, a od ateistów nie wymaga się tego samego? No i jeszcze jedno, krzyż będzie gwarantem zgody, jeśli będzie, a nie jeśli się go zdejmie. Z pozdrowieniami
V
vopaa
7 marca 2011, 20:38
 Proponuje teksty w stylu. "krzyż nie powinien być ością niezgody, powinien jednoczyć, nie powinien prowadzić do politycznych podziałów". GDZIEŚ u nas słyszałem niedawno podobne hasła. W myśl tych haseł krzyż z parlamentu w Dreźnie powinien być usunięty. Aż dziw, że u nas jeszcze się o tym nie mówi.

Skomentuj artykuł

Niemcy: awantura o krzyż w Dreźnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.