Niemieccy katolicy o Eucharystii dla rozwiedzionych

Niemieccy katolicy o Eucharystii dla rozwiedzionych
(fot. insipidlife / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / kn

W łonie niemieckiego Kościoła toczy się żywa dyskusja na temat dopuszczenia osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach do Eucharystii - zauważa ceniony włoski watykanista, Sandro Magister.

Na łamach swego blogu http://chiesa.espresso.repubblica.it komentuje on niedawny "dzień studyjny" zorganizowany przez episkopaty Niemiec, Szwajcarii i Francji na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a także głosy biskupów i świeckich, wyraźnie wskazujące na polaryzację stanowisk. Zaznacza, że także w Niemczech słychać wyraźne głosy w obronie dotychczasowej dyscypliny w tym zakresie.

DEON.PL POLECA

Sandro Magister zauważa, że z jednej strony pojawiają się tezy powołujące się na Freuda, czy Fromma i traktujące popęd seksualny jako podstawę trwałej relacji, a nawet zrównujące wstrzemięźliwość seksualną z głodem czy pragnieniem fizycznym. Ponadto Centralny Komitet Katolików Niemieckich w niedawno opublikowanym oświadczeniu domagał się liturgicznego błogosławieństwa dla drugiego małżeństwa po rozwodzie, a nawet dla związków homoseksualnych oraz całkowitego zaniechania nauczania Kościoła na temat antykoncepcji.

Natomiast grupa biskupów poparła ordynariusza Passawy, bp. Stefana Ostera, który zdecydowanie skrytykował to oświadczenie. Podobne stanowisko zajął publicznie wybitny filozof i przyjaciel papieża seniora Benedykta XVI, Robert Spaemann czy 54. letni Rainer Beckmann, wiceprzewodniczący stowarzyszenia prawników broniących prawa do życia, a wykładający na Uniwersytecie w Heidelbergu. Jak przypomina Magister, ten ojciec czworga dzieci jest rozwiedziony, ale mimo to nie zawarł nowego związku. Cytuje opinię niemieckiego prawnika, który podkreśla, że w żadnej z wypowiedzi papieża Franciszka nie można znaleźć jakiegokolwiek odejścia od tradycyjnej nauki Kościoła, podczas gdy propozycje kard. Kaspera sprzeczne są z nauką nie tylko o sakramencie małżeństwa, ale także Eucharystii i Pokuty.

Włoski watykanista przypomina ponadto stwierdzenie prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha. W niedawno wydanej książce zaznaczył on, że Eucharystia nie jest jedynie pokarmem, którego można udzielać wszystkim, ale Ciałem Chrystusa. Jeśli jakiś biskup tego nie dostrzega, to traci on istotę tajemnicy - zaznacza kard. Sarah.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemieccy katolicy o Eucharystii dla rozwiedzionych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.