"Niepodległość Ukrainy jest darem Bożym"

"Niepodległość Ukrainy jest darem Bożym"
(fot. 5 канал / youtube.com)
5 lat temu
KAI / pk

Dar niepodległości jest darem Bożym dla wszystkich, który trzeba cenić i jego strzec. Mówił o tym arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w programie sieci Facebook 1. programu telewizji internetowej "Otwarty Kościół".

Audycja, nadana 23 sierpnia - w Dniu Flagi Państwowej - była poświęcona patriotyzmowi i nawiązywała do obchodzonego 24 sierpnia Dnia Niepodległości Ukrainy i 25. rocznicy jej ogłoszenia. Z tej samej okazji w Kijowie przemawiał również prezydent kraju Petro Poroszenko.

- Być może całe pokolenia naszych przodków chciałyby żyć w tych czasach, w jakich żyjemy dzisiaj. Po to, abyśmy mieli wolną i niepodległą Ukrainę, przez całe stulecia dziesiątki, setki i tysiące bohaterów naszego kraju oddawało życie, a tymczasem to my otrzymaliśmy ten dar - powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Wezwał do doceniania go, do cenienia wolności, wolnej i niezależnej Ukrainy oraz do "dołożenia wszelkich wysiłków, aby dar ten utrzymać".

Trzeba zrobić wszystko, "abyśmy mogli tę wolną i niepodległą Ukrainę rozbudowywać i przekazać następnym pokoleniom" - apelował hierarcha. Życzył: "Niech Pan Bóg pomaga nam w tym" i dodał na zakończenie: "Módlmy się wszyscy razem: Boże wielki, jedyny, zachowaj nam Ukrainę!". To ostatnie wezwanie nawiązuje do pieśni religijno-patriotycznej pod tym samym tytułem, będącej duchowym, nieoficjalnym hymnem tego kraju.

Do pieśni tej odniósł się także prezydent kraju Petro Poroszenko w przemówieniu wygłoszonym 23 sierpnia w czasie uroczystego wciągnięcia na maszt flagi państwowej na Placu Sofijskim w Kijowie. Dokonała tego córka Bohatera Ukrainy Wołodymyra Rybaka - Marija. W uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący Rady Najwyższej Andrij Parubij, członkowie rządu, posłowie, wyżsi wojskowi i inne osobistości.

Szef państwa podkreślił, że "w szacunku do symboli narodowych przejawiają się świadomość obywatelska, umiejętność i gotowość zespolenia sił oraz pokonania wyzwań i zagrożeń, jakie stały się naszym udziałem". Zwrócił uwagę, że bardzo trudnym zadaniem jest takie postępowanie, "aby nasza flaga znowu łopotała nad Donieckiem i Ługańskiem, nad Symferopolem i Sewastopolem [na Krymie]" [są to miasta kontrolowane obecnie przez separatystów rosyjskich i bezpośrednio przez Rosję - KAI].

Mówiąc o duchowym hymnie Ukrainy - "Boże wielki, jedyny, zachowaj nam Ukrainę" - prezydent przypomniał, że 18 sierpnia minęło 180 lat od urodzin autora słów do niego - Ołeksandra Konyńskiego. Wyraził pragnienie, aby pamięć o tym twórcy "stała się jednym z ważnych akcentów dzisiejszego święta" oraz przypomniał, że muzykę do tej pieśni ułożył jeden z największych kompozytorów ukraińskich - Mykoła Łysenko.

Prosto z Placu Sofijskiego Poroszenko udał się na linię frontu, aby - jak się wyraził - przekazać życzenia z okazji Dnia Flagi i 25. rocznicy niepodległości kraju "tym, którzy są głównymi gwarantami naszej wolności, swobody, demokracji i samodzielności państwowej". Prezydent ma przekazać żołnierzom kolejną dużą partię sprzętu wojskowego i broni. Podkreślił, że w ciężkich wyczerpujących walkach "narodziło się nowe wojsko ukraińskie", które "jest silne nie tylko dzięki wielkiemu patriotyzmowi, jak było dotychczas, ale także dzięki potężnej broni, sprzętowi i profesjonalizmowi".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Niepodległość Ukrainy jest darem Bożym"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.