Polska pod krzyżem, Lednica czy Strefa Chwały? Niepokojąca "pokusa wielkich liczb"

Polska pod krzyżem, Lednica czy Strefa Chwały? Niepokojąca "pokusa wielkich liczb"
"Więź" / kk

"Małe ziarno łaski rzucone w serce człowieka rozwija się nie podczas wielkich spotkań, ale w doświadczeniu chrześcijańskiego życia na co dzień" - pisze na internetowych łamach "Więzi" Wojciech Surówka OP.

W tekście "Pokusa wielkich liczb" dominikanin mierzy się ze zjawiskiem masowych wydarzeń religijnych i tym, jaką wizję ewangelizacji zakładają. 

"Każde z tych spotkań posiada swoją specyfikę i trudno byłoby znaleźć pewien wspólny mianownik. Niewątpliwie zawarty jest w nich ogromny potencjał dobra. Jednak jako duszpasterza, który od niedawna jest odpowiedzialny za jedno z takich spotkań, niepokoi mnie «pokusa wielkich liczb»" - pisze Wojciech Surówka OP.

Gdy Jezus mówi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy” – ma na myśli nie wielu, lecz każdego.

Zdaniem dominikanina w wielu takich spotkaniach górę bierze "aspekt mierzalny", czyli koncentracja na liczbie uczestników, a nie duszpasterski i teologiczny. "Nowa ewangelizacja nie powinna być próbą przyciągnięcia wielkich mas. Raczej powinna być skierowana do pojedynczego człowieka" - twierdzi Surówka i nawołuje do tego, by teologia nie przesłoniła socjologii w ocenie takich wydarzeń.

"Wielkie sprawy mają skromne początki. A początek ten znajduje się w ludzkim sercu" - pisze dominikanin. "Jezus nie dąży do wyprowadzenia ludzi na ulice, ale do nawrócenia serca. Interesował Go konkretny człowiek. Jednak każda Jego wypowiedź skierowana do pojedynczego człowieka dotyczyła nas wszystkich i każda wypowiedź skierowana do wszystkich była apelem do każdego z nas" zwraca uwagę duchowny i wyjaśnia, że gdy Jezus mówi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy”, to ma na myśli nie wielu, lecz każdego z osobna.

Więcej przeczytasz tutaj 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska pod krzyżem, Lednica czy Strefa Chwały? Niepokojąca "pokusa wielkich liczb"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.