"Nieprzyjmowanie uchodźców to zrezygnowanie z bycia chrześcijaninem"

"Nieprzyjmowanie uchodźców to zrezygnowanie z bycia chrześcijaninem"
(fot. youtube.com)
2 lata temu
rp.pl / psd

Bp Tadeusz Pieronek w wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej" stwierdził, że przyjęcie uchodźców "to nasz moralny obowiązek", który wynika z miłości bliźniego. Dodał również, że politycy instrumentalnie traktują nauki Kościoła i papieża.

Biskup Pieronek w rozmowie jednoznacznie powiedział, że "nieprzyjmowanie uchodźców jest praktycznym zrezygnowanie z bycia chrześcijaninem". Hierarcha podkreślił, że nie możemy odwracać się od ludzi, którzy szukają pomocy, ponieważ są zagrożeni przez ludobójstwo i śmierć głodową. Ważne jest, jak stwierdził bp. Pieronek, byśmy traktowali ich tak, jakbyśmy sami cierpieli.

Papież: niech każda parafia przyjmie uchodźców!

- Wstydzę się za tych, którzy nie chcą się wywiązać ze swojego obowiązku nie tylko chrześcijańskiego, ale i czysto ludzkiego - mówił biskup.

W rozmowie biskup ostro skrytykował polityków za ich stosunek do przyjmowania uchodźców. Hierarcha zauważył, że rząd "zastraszył Polaków uchodźcami. Pokazali same negatywy". Dodał, że pomoc jaką przeznacza Polski rząd na pomoc uchodźcom to "kpina". Stwierdził, że "wielką tragedią jest to, że polityka zabija wewnętrzne odczucia moralne ludzi".

Szydło: nie ma możliwości przyjmowania uchodźców >>

Biskup powiedział, że politycy nie mogą wybiórczo korzystać z nauk Kościoła: "niech się nie powołują na nauki papieża i Kościoła, jeśli zamierzają traktować je instrumentalnie dla swoich rozgrywek politycznych".

Odniósł się również krytycznie do zapowiedzi Grzegorza Schetyny, że Platforma Obywatelska nie jest za przyjęciem uchodźców. - Zachował się jak rządzący, którzy walczą o poparcie. Nie rozumiem tej deklaracji - mówił bp Pieronek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Nieprzyjmowanie uchodźców to zrezygnowanie z bycia chrześcijaninem"
Komentarze (25)
WDR .
WDR .
19 maja 2017, 16:00
Przeczytałem wywiad i pada tam stwierdzenie o prawdziwym chrześcijaninie. To, że ono pada nie jest problemem, ale zastanawia brak reakcji. W związku z tym powiększa się słownik: prawdziwy Europejczyk - wartość prawdziwy chrześcijanin - wartość, jeśli mówi zaprzyjaźniony biskup prawdziwy Polak - faszyzm
19 maja 2017, 16:37
jeśt to źle zrozumiane. Powinno być: prawdziwy Europejczyk - wartość prawdziwy chrześcijanin - wartość, jeśli mówi zaprzyjaźniony biskup "prawdziwy Polak" - faszysta
PoloCocktowiec  Kowalski
PoloCocktowiec Kowalski
19 maja 2017, 10:21
lleszek, nie słucham swoich biskupów bo zdradzili przy okrągłym stole, zdradzili przy referendum unijnym i teraz zdradzili przy najeźdźcach (90% tych ludzi nie ucieka przed wojną, oni chcą zająć Europę dla islamu, mamy obowiązek się bronić). Dziwnym trafem im bardziej pogłębiam wiarę katolicką tym dalej jestem od społecznego i politycznego nauczania Bergoglio i współczesnych polskich biskupów. Kardynałowie Hlond i Wyszyński w grobach się przewracają. 
19 maja 2017, 10:49
"Dziwnym trafem im bardziej pogłębiam wiarę katolicką tym dalej jestem od społecznego i politycznego nauczania Bergoglio i współczesnych polskich biskupów." A więc nie jesteś katolikiem. Nie stosujesz się do obowiązujących w katolicyźmie zasad. "Kardynałowie Hlond i Wyszyński w grobach się przewracają." Coś Ci się pomyliło. Pewnie z braku wiedzy. Prymas Polski, kardynał August Hlond (1881-1948) był jednym z pierwszych, którzy uciekli po napaści Hitlera na Polskę. Już 13 września 1939 przekroczył granicę polsko-rumuńską, a następnie po trzech dniach wyjechał do Rzymu. (tak z niego bohater). .... Prasa francuska ujawniła fakty świadczące o jego licznych i bardzo przyjacielskich kontaktach z gestapo. Miał otrzymywać spore subwencje za pośrednictwem księdza Filipiaka, wypłacane przez oficera SS, Fischera. .... Polonia oskarżała go, że hojne dary Polaków w USA w postaci złota, pieniędzy i kosztowności zbierane na zakup uzbrojenia dla polskiej armii i przekazane na ręce Kościoła zostały "przeszachrowane" do Niemiec. Hlond bił się w piersi, że wszystko osobiście przekazał do Funduszu Obrony Narodowej, ale nie ma na to żadnych świadków czy dowodów. Nieznanej wartości setki kilogramów złota i miliony dolarów przekazane Hlondowi… zniknęły!" itd.   http://dziadul.blog.polityka.pl/2016/07/04/august-hlond-prymas-po-przejsciach/
19 maja 2017, 10:50
A Wyszyński? Też był niezły. Oto kilka złotych myśli wielkiego prymasa Tysiąclecia, kardynała Wyszyńskiego, w latach 1938/39, w redagowanym przez niego "Ateneum kapłaństwa"; 1. „Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację”. 2. „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (...) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej – przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa”. 3. „Hitler jest doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej taktyki”. Ci dwaj Panowie byli tacy wspaniali ... ;) prawda? Nauzył się Pan czegoś? Jeśli tak to dobrze.
19 maja 2017, 11:20
Jestem ciekaw dlaczego za podawanie faktów otrzymuję minusy? Czyżby fakty były nieodpowiednie w świecie poprawności religijnej?
19 maja 2017, 09:27
W 1050 rocznicę chrztu Polski, Polacy zamiast słuchac swoich biskupów dają się podjudzać politykom. Którzy specjalnie nie kryją, że szczucie przeciwko muzułmańskim uchodźcom podbija im słupki sondażowe. Słupki sondażowe warte sa każdej ceny, a już na pewno nikt nie będzie ryzykował dla czegoś tak błahego, jak miłość bliźniego czy nauczanie Kościoła.
S
Szymon
19 maja 2017, 10:46
Powtarzasz te bzdury jak zdarta płyta. W wielu sprawach, w tym w temacie imigrantów, najgorsze jest upraszczanie i sprowadzanie do wszystkiego jednego wyrażenia np. "przymować / nie przyjmować". Od lewusów faktycznie nie ma co wymagać myślenia, ale od hierarchów Kościoła już wypada.
19 maja 2017, 10:52
ojej przydzie Arab i cię zje! Bój się!  takie myślenie charakteryzuje prawdziewego chłopca z serii "pamiętamy"   :)
S
Szymon
19 maja 2017, 11:27
Przypominasz tłustą muchę, co wleciała do pokoju i lata wkółko, równie upierdliwą i tak samo inteligentną. Prawdziwy wyznawca rozumu z misją oświecania ciemnego ludu :)
19 maja 2017, 12:12
Katolicy z zasady są hipokrytami. Wybierają z zasad swojej religii to co im sie podoba. Całą resztę zasad ignorują albo wręcz im zaprzeczają, krytykują itp. A że religia oparta jest na książce w której można znaleźć pasujący fragmencik, to się dodatkowo wymądrzają. Tak właśnie jest z Panem i chłopcami "pamiętamy" .. zresztą z hierarchami kościelnymi też. No cóż taki urok tych wierzeń w mity i gusła (ilości zapożyczeń historyjek jest ogromna, tak jak wykorzystanie symbli i wierzeń innych religii .. choć polski katlik myśli, że to jedynie "katolicka" tradycja). Polski katolik nie chce przyjmować uchodźców, choć jego religia mu to nakazuje. Ale on uprawia gimastykę i tłumaczy sobie po swojemu. I to jest właśnie przykład takiej hipokryzji. I tak lepiej, bo kiedyś mordowali ludzi (miomo przykazanai nie zabijaj) by "uchronić" ich duszę. To coś podobnego do obenych działań polskich katolików. 
ZZ
z z
19 maja 2017, 08:24
Pseudobiskup Pieronek chciał kiedyś przerobić polski Kościół według widzimisie Michnika i spółki. Przegrał z kretesem więc dziś pozostaje mu jedynie bezsilnie pluć jadem.
S
Szymon
19 maja 2017, 07:27
Te słowa to jedna wielka kpina z chrześcijan i tragedia. "Politycy nie mogą wybiórczo korzystać z nauk Kościoła" - politycy i państwo mają obowiązek pilnować porządku w kraju i zapewnić obywatelom bezpieczeństwo. Jeśli Kościół naucza o wybaczaniu win, to sądy mają odstępować od wymierzania kar? Odpowiedź niby oczywista, ale chyba nie do końca.
19 maja 2017, 08:15
Trybunał stanu z pewnością osądzi łamanie prawa. 
DS
Dariusz Siodłak
18 maja 2017, 22:05
Lud Warszawy pokazał w 1794 co się robi z biskupami-zdrajcami.
19 maja 2017, 08:15
Bo biskupi to zdrajcy narodu. Prymas wolał proszek niż linę. 
18 maja 2017, 20:46
Mam wielki szacunek do biskupów, ale bp Pieronek, który - napyszały dumą - nie rezydował tam, gdie został ustanowiony biskupem pomocniczym, jest po prostu odgrzewanym tzw. "pożytecznym idiotą". Kiedy zaproponuje mieszkanie uchodźcom w swoim mieszkaniu? Który ze zwolenników przyjmowania na ślepo uchodźców złożył już taką deklarację? Nie słyszałem o takim przypadku. Nawet Owsiak milczy...
19 maja 2017, 08:14
A u mnie odwrotnie mam szacunek do Pieronka, natomiast do biskupów ... jakby to powiedzieć, z tym jest kiepsko. Dość zachłanna i wredna kasta kolaborująca z kazdym kto ma władzę. Pieniądze i sukienki to ich życie, 
L
Ludwik
18 maja 2017, 20:16
BISKUP PIERONEK TO STARY SKLEROTYK I NIE WIE CO MÓWI !!!NIECH BISKUP MÓWI ZA SIEBIE, A NIE W IMIENIU POLAKÓW CZY RZĄDU !!!!NIECH BISKUP POWIE ILU UCHODŻCÓW PRZYJĄŁ DO SWOJEGO MIESZKANIA !!!!
MarzenaD Kowalska
MarzenaD Kowalska
18 maja 2017, 20:27
TW Feliks nie przyjmie, to tylko "poucza".
19 maja 2017, 08:11
A co robi TW Balbina?
WDR .
WDR .
18 maja 2017, 19:37
@PoloCoctowiec Kowalski Świat się zmienia wolniej od poglądów członków PO, ale na tyle szybko, że nigdy pewności być nie może, ale wszystko wskazuje na to, że ks. bp Pieronek nadal jest związany z fundacją Sorosa. I teraz... jak do tego dodamy <a href="https://pbs.twimg.com/media/DAHISNHUIAAyK7h.jpg">zdjęcie statku Sorosa u wybrzeży Libii</a> czekającego by zabrać uchodźców do UE to mniej więcej mamy obraz sytuacji.
PoloCocktowiec  Kowalski
PoloCocktowiec Kowalski
18 maja 2017, 18:54
Jesteście Państwo o wiele bardziej światli ode mnie, może pomożecie, mam takie pytanie: czy to prawda, że J.E. ks. biskup Tadeusz Pieronek należy/należał do Fundacji Batorego pana Georga Sorosa?
MarzenaD Kowalska
MarzenaD Kowalska
18 maja 2017, 18:48
Biskup Pieronek w tym wywiadzie idzie drogą Palikota w sposobie komunikacji :( :( Tak, on jest najlepszym najprawdziwszym chrześcijaninem :(
19 maja 2017, 08:09
Pani przytoczy te podobieństwa. 

Skomentuj artykuł

"Nieprzyjmowanie uchodźców to zrezygnowanie z bycia chrześcijaninem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.