Bp Pieronek dla TVN: "każde złamanie konstytucji jest łajdactwem, szczególnie przez jej stróżów"

Bp Pieronek dla TVN: "każde złamanie konstytucji jest łajdactwem, szczególnie przez jej stróżów"
(fot. YouTube / Master Class)
TVN24 / mp

"To jest wielki dramat tych, którzy zamiast strzec konstytucji, łamią ją raz po raz. W dodatku domagają się, żeby zrobić nową konstytucję, by zatwierdzić te swoje łajdactwa, które dotąd popełnili"  - powiedział w "Kropce nad i" biskup Tadeusz Pieronek.

Dodał, iż "łamiący konstytucję" tłumaczą się, że to służy dobru. "Czyjemu dobru? Państwa? Nie, dobru partii".

Bp. Pieronek zauważył, że obecnie w Polsce jest dużo podziałów, które zostały wprowadzone przez ludzi u szczytu władzy: "jeżeli widzę, że ludzi się dzieli na elity i na lud, to pachnie autorytaryzmem, rasizmem. To jest dzielenie ludzi na lepszych i gorszych" - powiedział.

Według biskupa obecna władza wprowadza wiele podziałów. "Z jednej strony są <komuniści i złodzieje>, z drugiej <dobra zmiana>, czyli ci, którzy są pierwszej klasy. Ja się zaliczam do drugiej klasy. Nie mam o to pretensji, bo nie jestem jakimś człowiekiem na świeczniku - ocenił duchowny.

DEON.PL POLECA

Wypowiedział się także na temat uchodźców. Uważa, że sprzeciw rządu w stosunku do przyjmowania tych ludzi opiera się na argumencie: "nie bo nie". Przypomniał, że gościnność w całym Piśmie świętym jest niezwykle ważna i zaczyna się ona od przyjęcia obcego. "To jest pierwsza myśl, która nam powinna przychodzić do głowy, kiedy patrzymy na tych, którzy potrzebują pomocy" - stwierdził biskup.

Hierarcha został zapytany o wystąpienie prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego w którym poseł zwracając się do polityków PO powiedział by: "zamknęli swoje zdradzieckie mordy". Biskup odpowiedział, że był oburzony tą wypowiedzią.

Wypowiedział się także na temat miesięcznic smoleńskich, stwierdzając, że dopóki nabożeństwa odbywają się w kościele, mają charakter religijny. Według biskupa jednak, gdy ludzie wychodzą na ulice i skandują hasła, to ciężko jest to zakwalifikować jako akt religijny.

Zdaniem biskupa "obecny rząd nigdy nie pozwalał sobie na dopuszczenie jakiejkolwiek krytyki". Powiedział to w kontekście zarzutów Komisji Europejskiej, wystosowanych wobec Polski. Dopytywany o słowa polskich rządzących, którzy twierdzą, że działania Komisji to atak na Polskę, stwierdził, że takie wypowiedzi "bolą".

Gdy w rozmowie pojawia się temat Solidarności, zauważył, że ta idea kiedyś burzyła mury, natomiast dziś znów je buduje. Według biskupa Pieronka nienawiść wchodzi do społeczeństwa, a wraz z nią znika to, co szlachetne. 

Wypowiedział się także na temat postaci Lecha Wałęsy: "na ustach całego świata jest bohaterem, u nas jest niszczony, bo komuś przychodzi do głowy, że można stanąć na piedestale niszcząc tego człowieka".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Meinrad Dufner, Anselm Grün OSB

Jeżeli chcesz poznać Boga, poznaj najpierw samego siebie
Ewagriusz z Pontu

Dwaj mistrzowie duchowości benedyktyńskiej zapraszają do wyruszenia w drogę pokory, do zobaczenia i zaakceptowania własnych ograniczeń oraz słabości. Paradoksalnie to one, a nie...

Skomentuj artykuł

Bp Pieronek dla TVN: "każde złamanie konstytucji jest łajdactwem, szczególnie przez jej stróżów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.