Watykan sondował islam jako potencjalnego partnera politycznego

Watykan sondował islam jako potencjalnego partnera politycznego
(fot. philippe collard / Unsplash)
1 miesiąc temu
KAI / kk

Już w późnych latach 1930-tych Watykan rozważał islam jako potencjalnego partnera w działaniach przeciwko faszyzmowi, komunizmowi i materializmowi.

Zwrócił na to uwagę niemiecki historyk Kościoła Hubert Wolf w rozmowie z dziennikiem „Süddeutsche Zeitung” i przypomniał, że w 1938 roku wysłano do różnych krajów świata ankietę zawierającą 15 pytań dotyczących islamu.

- Wiadomo, że zasadnicze rozważania o tym, czy islam – światowa religia monoteistyczna - jest nam potrzebny jako partner w przeciwstawianiu się komunizmowi, nacjonalizmowi i liberalizmowi, czy też jest całkowicie nie do pogodzenia z filozofią katolicką podjęto pod koniec pontyfikatu Piusa XI (1922-1939) - powiedział Hubert Wolf.

Historyk Kościoła z niemieckiego Münster ma nadzieję, że również i na ten temat pojawi się nowa wiedza po otwarciu tajnych archiwów watykańskich. Papież Franciszek zapowiedział, że 2 marca 2020 r., w 81. rocznicę wyboru Piusa XII (1939-1958) na Stolicę Piotrową zostanie otwarta do konsultacji naukowej dokumentacja archiwalna dotycząca jego pontyfikatu. Dopiero za jego pontyfikatu wróciła do Rzymu większość ankiet na temat islamu i dopiero wówczas można je było ocenić.

Z takich informacji dowiadujemy się m.in. o utworzeniu Bractwa Muzułmańskiego w Kairze, powiedział Wolf. Dowiadujemy się np., że „młodzi mężczyźni zaczęli nagle ukrywać swoje twarze za obszernymi czarnymi brodami, gdyż wierzyli, że to samo robił prorok Mahomet”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Petry-Mroczkowska
31,42 zł
34,90 zł

Dzieje Karola de Foucauld w swoich początkach przypominają biografie Lawrence’a z Arabii i Antoine’a de Saint-Exupéry, pełne niebezpiecznych podróży po Afryce Pόłnocnej i przygód wśród nieobliczalnych „ludzi pustyni”. Ale zarazem przywodzą na myśl inną historię,...

Skomentuj artykuł

Watykan sondował islam jako potencjalnego partnera politycznego
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Watykan sondował islam jako potencjalnego partnera politycznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.