Nikaragua: kard. Brenes domaga się przestrzegania wolności wyrażania opinii

Nikaragua: kard. Brenes domaga się przestrzegania wolności wyrażania opinii
By Pufui Pc Pifpef I [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons
3 lata temu
KAI / kw

Ważne jest, aby nadal mogły odbywać się marsze protestacyjne przeciw pogłębiającemu się kryzysowi społeczno-politycznemu w naszym kraju. Oczywiście muszą to być marsze pokojowe i cywilizowane - stwierdził arcybiskup stolicy Nikaragui kard. Leopoldo Brenes w rozmowie z dziennikarzami.

Mamy nadzieję, że nie będą im towarzyszyć uzbrojeni ludzie ani żadne prowokacje - dodał hierarcha.

Komentując wydalenie z kraju Komisji ONZ ds. Ochrony Praw Człowieka purpurat wyraził ubolewanie z powodu takiego zachowania rządu. Miał bowiem nadzieję, że komisja przyczyni się do umocnienia procesu pojednania i dialogu. "Choć to smutne, to jednak szanujemy decyzję rządu i mamy nadzieję, że nie będzie trzeba jej żałować" - oświadczył metropolita Nikaragui.

Komisja musiała opuścić Nikaraguę po odrzuceniu przez rząd Daniela Ortegi jej raportu, w którym obarcza władze główną odpowiedzialnością za poważne łamanie praw człowieka w tym kraju środkowoamerykańskim.

Kard. Brenes wspomniał także o ponad 80 studentach, których nie przyjęto na miejscowy uniwersytet, gdyż uczestniczyli w manifestacjach antyrządowych. Podkreślił, że do takiej decyzji nie powinno dojść, gdyż każdy winien mieć dostęp do edukacji, a uniwersytety winny być miejscami ścierania się różnych poglądów, aby tworzyć kulturę dialogu. Zaapelował więc do władz uczelni o ponowne rozważenie tej decyzji, gdyż = jak przypomniał - ich zadaniem jest formować ludzi, którzy nie myślą w ten sam sposób, lecz potrafią dyskutować.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nikaragua: kard. Brenes domaga się przestrzegania wolności wyrażania opinii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.