Notre Dame to "dzieło kompletne". Architekci, historycy sztuki, pisarze i filozofowie krytykują działania diecezji

Notre Dame to "dzieło kompletne". Architekci, historycy sztuki, pisarze i filozofowie krytykują działania diecezji
fot. Depositphotos
PAP / pk

"Diecezja paryska chce wykorzystać prace konserwatorskie do przekształcenia wnętrza Notre Dame w projekt całkowicie zniekształcający wystrój i przestrzeń liturgiczną". Architekci, historycy sztuki, pisarze i filozofowie, wśród nich m.in. Alain Finkielkraut, apelują o zachowanie oryginalnych wnętrz katedry Notre Dame w Paryżu.

"To, co oszczędził ogień, diecezja chce zniszczyć" brzmi tytuł opublikowanej w "Le Figaro" w środę krytyki projektu odnowy wnętrz spalonej w 2019 roku katedry.

Deklaracje miłości do katedry Notre Dame

"15 kwietnia 2019 roku oszołomiony świat ujrzał Notre Dame w płomieniach. Podczas gdy gruzy jeszcze dymiły, miliony ludzi wszystkich narodowości spontanicznie zmobilizowały się, aby zebrać pieniądze na renowację zabytku. W ten sposób zebrano prawie miliard euro. Wszystkie te datki były deklaracjami miłości do katedry Notre Dame. Świadczyły o wierze w to, że potrafimy ożywić to wzniosłe dziedzictwo artystyczne i duchowe" - rozpoczyna się podpisane przez ponad 100 sygnatariuszy wezwanie.

"Dziś to zmartwychwstanie katedry jest poważnie zagrożone przez plan odnowienia jej wnętrza. Diecezja paryska chce wykorzystać prace konserwatorskie do przekształcenia wnętrza Notre Dame w projekt całkowicie zniekształcający wystrój i przestrzeń liturgiczną. Uważa zatem, że zniszczenie przez ogień jest okazją do zmiany zabytku w przestrzeń dla zwiedzającego, mimo że ogień zniszczył dach i iglicę. Projekt obejmuje ruchome ławki, oświetlenie zmieniające się w zależności od pór roku, projekcje wideo na ścianach itp. Innymi słowy, modne 'narzędzia multimedialne' spotykane we wszystkich 'immersyjnych' projektach kulturalnych, w których głupota często konkuruje z kiczem" - czytamy dalej w apelu.

Notre Dame to "kompletne dzieło"

Sygnatariusze podkreślają, że architekci Notre Dame genialnie "uzupełniali dzieło budowniczych średniowiecza, zaprojektowali dzieło kompletne, łączące architekturę i wystrój, malarstwo i rzeźbę, stolarstwo i złotnictwo, witraże i oświetlenie. Kierując się bardzo precyzyjną wizją ideału artystycznego i duchowego stworzyli Katedrę Katedr".

"Szanujmy pracę Viollet-le-Duca (XIX-wieczny architekt, który kierował renowacją katedry i nadał jej znany obecnie kształt - PAP), szanujmy pracę artystów i rzemieślników, którzy pracowali, aby zaoferować nam ten klejnot, po prostu szanujmy zasady dziedzictwa historycznego" - podsumowują sygnatariusze.

Diecezja paryska przekazała w oświadczeniu, że odmawia mediom oficjalnych komentarzy dotyczących projektu odbudowy wnętrza katedry "do czasu otrzymania opinii ze strony Narodowej Komisji Dziedzictwa i Architektury (CNPA)". Nie sprecyzowano, kiedy opinia publiczna zostanie zapoznana z projektem. Wiadomo jedynie, że w czwartek projekt zostanie przedstawiony CNPA.

Komentarzy nie udziela również instytucja publiczna odpowiedzialna za konserwację i restaurację katedry, tłumacząc, że jest odpowiedzialna za odbudowę zewnętrznej części katedry, a wnętrzem zajmuje się diecezja.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Notre Dame to "dzieło kompletne". Architekci, historycy sztuki, pisarze i filozofowie krytykują działania diecezji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.