Nowa diecezja w ogarniętym kryzysem Sudanie Południowym

Nowa diecezja w ogarniętym kryzysem Sudanie Południowym
Sudan południowy, zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)

Papież Franciszek ustanowił nową diecezję w jednym z największych regionów kryzysowych w Sudanie Południowym. Od czasu uzyskania niepodległości w  2011 roku krajem wstrząsają wojny, konflikty i kryzys klimatyczny. Kierowanie nową diecezją Bentiu na północy kraju papież powierzył 46-letniemu biskupowi Christianowi Carlassare. 

Włoski zakonnik kombonianin oficjalnie jest od 2022 roku biskupem diecezji Rumbek. Początkowo jego sakra biskupia była planowana już rok wcześniej, jednak przeszkodził temu zamach, podczas którego został ciężko ranny. Krótko po nominacji przez papieża przyszłego biskupa zaatakowano we śnie i postrzelono w obie nogi. Motywem był prawdopodobnie konflikt wewnątrz Kościoła lokalnego. Oskarżeni o ten czyn trzej mężczyźni przebywają w więzieniu. 

Bentiu jest ósmą diecezją w najmłodszym kraju świata. Obszar o powierzchni ponad 200 000 metrów kwadratowych należał wcześniej do diecezji Malakal. Bp Carlassare będzie zwierzchnikiem ok. 920 000 katolików. Region ten jest szczególnie dotknięty zmianami klimatycznymi. Źródła utrzymania mieszkańców zniszczyły powodzie i drastycznie zwiększyły liczbę osób wewnętrznie przesiedlonych w kraju. 

DEON.PL POLECA

Ponadto ludzie uciekają przed konfliktami i przemocą do innych części kraju, który od 2011 r. jest niezależny od Sudanu. Osoby wysiedlone w wyniku wojny domowej, która trwała do 2018 roku, od lat żyją w nieludzkich warunkach w obozach dla uchodźców. Z powodu konfliktu w sąsiednim Sudanie, do Sudanu Południowego ucieka więcej osób, co pogarsza i tak już katastrofalną sytuację humanitarną w kraju. 

Papież Franciszek odwiedził Sudan Południowy w dniach 3-5 lutego 2023, aby dalej wspierać proces pokoju i demokratyzacji. Stolica Apostolska kontynuuje swoje zaangażowanie, organizując kolejne wizyty wysokich rangą przedstawicieli Watykanu i rozmowy mediacyjne między grupami opozycji, na przykład w sprawie pierwszych demokratycznych wyborów pod koniec roku. We wrześniu 2023 r. Franciszek mianował arcybiskupa Stephena Ameyu z Dżuby pierwszym kardynałem w Sudanie Południowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowa diecezja w ogarniętym kryzysem Sudanie Południowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.