Nowa nadzieja dla katolików i anglikanów. ARCIC: "istniejące różnice są środkiem do nawrócenia"

Nowa nadzieja dla katolików i anglikanów. ARCIC: "istniejące różnice są środkiem do nawrócenia"
(fot. widok na katedrę w Canterbury, paolo / shutterstock)
vaticannews.va / pch

Został postawiony kolejny ważny krok w ekumenicznym dialogu katolicko-anglikańskim. Po siedmiu latach spotkań i wzajemnych konsultacji opublikowano wspólny dokument na temat eklezjologii.

Dokument przyjęty przez Międzynarodową Komisję Anglikańsko-Rzymskokatolicką (ARCIC) nosi tytuł: "Podążać razem drogą: uczyć się bycia Kościołem - lokalnym, regionalnym, powszechnym". Tekst uzgodniono w czasie ubiegłorocznego spotkania w Erfurcie w Niemczech, jednak dopiero teraz został on rozpowszechniony.

68-stronnicowy dokument podejmuje temat struktur obu Kościołów oraz procesów decyzyjnych, a także sposobów budowania wzajemnej kościelnej komunii zarówno w wymiarze lokalnym, jak i uniwersalnym. Podkreśla, że istniejące różnice nie są już motywem podejrzeń i wzajemnych wymówek, ale przede wszystkim ubogacającym środkiem wzajemnego słuchania, uczenia się i nawrócenia.

Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Rzymskokatolicka jest owocem historycznego spotkania Pawła VI z anglikańskim arcybiskupem Canterbury, Michaelem Ramseyem. Swe prace rozpoczęła w 1970 r. Owocem kolejnych rund tych ekumenicznych rozmów są ważne dokumenty próbujące przekazać wiarę, którą oba Kościoły wspólnie wyznają. Jeden z nich dotyczy m.in. miejsca Maryi w nauczaniu i życiu obu Kościołów.

Tekst tego wspólnego dokumentu w języku angielskim znajduje się na tej stronie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller
20,94 zł
29,90 zł

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

Nowa nadzieja dla katolików i anglikanów. ARCIC: "istniejące różnice są środkiem do nawrócenia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.