Nowa strona www poświęcona różańcowi

Nowa strona www poświęcona różańcowi
(źr. www.rozaniec.dominikanie.pl)
KAI / wm

Powadzona przez dominikanów nowa strona internetowa poświęcona różańcowi cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak informuje o. Stanisław Gołąb OP z Rzeszowa, internauci najchętniej odwiedzają dział z rozważaniami różańcowymi. Niektóre wspólnoty prowadzące tę modlitwę poszukują bowiem tego rodzaju pomocy. Jutro rozpoczyna się październik, dlatego tradycyjnie w kościołach odprawiane będą codzienne nabożeństwa różańcowe.

"Różaniec - psałterzem Maryi" tak stronę internetową zatytułowali jej twórcy - dominikanie. Znaleźć ją można pod adresem www.rozaniec.dominikanie.pl . Oprócz rozważań tajemnic różańcowych przygotowanych przez zakonników m.in. cenionego teologa o. Jacka Salija i wieloletniego krajowego promotora różańca świętego o. Szymona Niezgodę znaleźć można szereg artykułów poświęconych tej modlitwie.

DEON.PL POLECAO różańcu jako modlitwie prostoty i głębi pisze o. Cyprian Klahs OP przybliżając czytelnikom historię tej modlitwy i jej formy. "Wydawać się może, że różaniec jest modlitwą wyłącznie maryjną i rzeczywiście często tak jest pojmowany. W istocie jednak w jej centrum stoi Chrystus, Jego miłość, którą nas do końca umiłował. To prawda, że gdy odmawiamy różaniec, to Maryja uczy nas odkrywać i rozumieć Boże tajemnice, jednak cztery części różańca są streszczeniem orędzia chrześcijańskiego, mówią bowiem o wcieleniu (cz.I), nastaniu, wraz z Chrystusem, Królestwa Bożego (cz.II), odkupieniu (cz.III) i wyniesieniu do chwały" - wyjaśnia wymowę teologiczną modlitwy różańcowej.

Z kolei o. Jacek Salij OP w artykule o "Potędze modlitwy różańcowej" stwierdza, że jest to modlitwa paradoksalna. "Zanosi się w niej bardzo wiele słów, ale jej niejako założeniem jest to, żeby nie mówić w niej do Boga ani jednego słowa, a w każdym razie ani jednego słowa tylko od siebie. Święte słowa Modlitwy Pańskiej i Pozdrowienia Anielskiego mają nas wyciszyć i stworzyć atmosferę sprzyjającą temu, żebyśmy mogli głęboko usłyszeć to, co sam Bóg ma nam do powiedzenia. Po drugie, podczas tej modlitwy staramy się wsłuchiwać w rzeczy najważniejsze, jakie kiedykolwiek Bóg powiedział ludziom" - wyjaśnia teolog.

Ponadto, korzystając ze strony internetowej można poznać działające w Polsce Bractwo Różańcowe oraz grupy Żywego Różańca. Bractwo jest wspólnotą osób, która modlitwą różańcową wspiera apostolską działalność Zakonu Kaznodziejskiego. Idea Bractwa Różańcowego wywodzi się od św. Dominika, a rozpowszechniona została przez bł. Alana de la Roche.

Natomiast od połowy XIX wieku najbardziej popularną różańcową wspólnotę modlitewną stanowi Stowarzyszenie Żywego Różańca, założone przez Paulinę Jaricot (1799-1862) w Lyonie w roku 1826. "Najważniejszą... rzeczą i najtrudniejszą jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich" - napisała wtedy. Każdy człowiek może znaleźć w ciągu dnia kilka minut, aby odmówić dziesiątek różańca, czyli jedną tajemnicę. Paulina Jaricot zaczęła organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później «żywymi różami». Każda z osób tworzących piętnastkę zobowiązywała się do odmawiania jednej tajemnicy, czyli wszyscy razem odmawiają codziennie cały różaniec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa strona www poświęcona różańcowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.