W Internecie także jesteśmy chrześcijanami

W Internecie także jesteśmy chrześcijanami
(fot. Steve Rhode / flickr.com)
KAI / drr

- Kościół dostrzega w Internecie możliwą do spełnienia misję ewangelizacyjną misję, ale i zagrożenia. Nie znajdziemy w nim wystarczającej oceny kategorii dobra i zła - mówił dziś w Płocku nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, podczas sympozjum naukowego w Wyższym Seminarium Duchownym.

W referacie pt. "Stolica Apostolska i Internet" watykański dyplomata przypomniał, że 28 czerwca tego roku papież Benedykt XVI zainaugurował nowy portal internetowy Stolicy Apostolskiej, umieszczając na ten temat, za pośrednictwem iPoda, krótką informację na Twitterze. Strona Watykanu ma codziennie 3 mln wejść.

DEON.PL POLECA
Stolica Apostolska zaleca refleksję nad funkcjami i wykorzystaniem Internetu, który może służyć do głoszenia przesłania chrześcijańskiego, ale też "stopniowo zmienia sposób bycia ludzi" - zaznaczył abp Migliore.

Stwierdził także, że pomiędzy Internetem i Kościołem istnieje pewien wspólny charakter: Internet oznacza sieć informacyjną, a Kościół narodził się z podwójnego wezwania Chrystusa do głoszenia Jego przesłania i wspólnych relacji z bliźnimi. Człowiek włącza się w tę rzeczywistość cybernetyczną, ponieważ w Internecie spotyka wszystkie prądy obecnych czasów.

DEON.PL POLECA

- Internet staje się sposobem życia, ma wpływ na sposób myślenia, komunikowania się między sobą, wybór lektur, organizację dnia. Jednak chrześcijanin powinien pamiętać, że jego życie ma sens `przez Chrystusa, w Chrystusie i z Chrystusem`, i w ten sam sposób powinien traktować Internet - przekonywał watykański hierarcha.

"Internet bazuje na wymianie informacji, Kościół - na wspólnocie, chodzi tu więc o dwie różne filozofie życia. Relacje oferowane przez Internet ograniczają się do procedury dostępu, można je łatwo przerwać. Musimy być świadomi, że logika wirtualna w świecie Internetu nie da się bezpośrednio przenieść na życie chrześcijańskie, jest odmienna od logiki chrześcijańskiej. Trzeba się zastanowić, jak przeprowadzić ludzi z cyberprzestrzeni do wspólnotowości" - sugerował abp Migliore.

Zwrócił także uwagę, że z jednej strony cieszymy się, że Internet ma m.in. wymiar religijny, człowiek może więc wyjść zwycięsko z zagrożeń, jakie niesie. Jednak z drugiej strony, gdy na klawiaturze komputera wystuka się pytanie "czy Bóg istnieje?", nie otrzyma się na nie odpowiedzi, a wyszukiwarki internetowe zarzucą pytającego masą informacji na ten temat, nie wskazując właściwej drogi wyboru.

34. Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe Koła Naukowego WSD w Płocku odbywa się w dniach 17-18 listopada pod hasłem "Kościół i Internet". W gronie prelegentów znalazł się m.in. rzecznik Episkopatu ks. dr Józef Kloch, ks. prof. dr hab. Alojzy Drożdż z Uniwersytetu Śląskiego i ks. Artur Stopka z Katowic, autor bloga "Stukam.pl", ks. dr Zenon Hanas z UKSW w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Internecie także jesteśmy chrześcijanami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.