Nowe hełmy na głowach gwardzistów szwajcarskich

Nowe hełmy na głowach gwardzistów szwajcarskich
(fot. shutterstock.com)
1 rok temu
KAI / sz

Z okazji przypadającej dziś 513-tej rocznicy utworzenia Szwajcarskiej Gwardii Papieskiej zostały zaprezentowane nowe hełmy gwardzistów. Zostały wykonane z tworzywa sztucznego i ważą trzykrotnie mniej od hełmów metalowych. Wyprodukowano je w Szwajcarii, w pobliżu Stans.

Oprócz tego zostanie przedstawiony pierwszy video clip z cyklu "1506 - Papieska Gwardia Szwajcarska opowiada". Tytuł odcinka: "Zaszczytna służba".

 
 

Stroje gwardzistów projektował sam Michał Anioł. Wzór aktualnych pochodzi z 1914 r. Chociaż zachowują tradycyjny wygląd, są wykonane pod względem technicznym w nowoczesny sposób. Średniowieczna zbroja gwardzistów jest ręcznie kuta w Austrii. Do tej pory dotyczyło to również hełmów. Dotychczasowe hełmy były wykonane z metalu i ważyły prawie dwa kilogramy. To jednak uległo zmianie. Oryginalny XVI-wieczny hełm został zeskanowany. Dane zostały przetworzone w komputerze i następnie wydrukowane w systemie trójwymiarowym. Włączając prace wykończeniowe po wydrukowaniu, czas produkcji hełmu wynosi około jednego dnia. Nowe nakrycie głów gwardzistów waży 570 gramów i jest odporne na promienie ultrafioletowe oraz wentylowane. Na obecny rok zamówiono 120 hełmów.

Gwardia Szwajcarska jest jedną z najbardziej znanych jednostek wojskowych na świecie. Jest to korpus wartowniczy złożony ze szwajcarskich żołnierzy, odpowiedzialnych za ochronę Papieża, jego rezydencji, zarówno w Rzymie, jak i podczas podróży. Dzisiaj oddział liczy 110 mężczyzn. Gwardziści muszą mieć mniej niż trzydzieści lat i być szwajcarskimi obywatelami wyznania katolickiego. Nie mogą być wcześniej karani i powinni służyć w armii szwajcarskiej. Halabardy oraz miecze są bronią reprezentacyjną. W nagłych przypadkach posiadają do dyspozycji również nowoczesną broń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
26,94 zł
44,89 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Nowe hełmy na głowach gwardzistów szwajcarskich
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Nowe hełmy na głowach gwardzistów szwajcarskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.