Nowe sanktuarium na mapie Polski. Ustanowił je bp Marek Solarczyk

Nowe sanktuarium na mapie Polski. Ustanowił je bp Marek Solarczyk
Bp Marek Solarczyk (fot. episkopat.pl / flickr.com)
KAI / tk

Biskup radomski Marek Solarczyk ustanowił kościół św. Stefana w Radomiu, diecezjalnym sanktuarium błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. Dekret odczytał w świątyni kanclerz kurii diecezji radomskiej ks. prał. Marek Fituch. Wspólnota parafialna w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia powstania.

W dekrecie biskup Marek Solarczyk przypomniał, że budowa kościoła zbiegła się ze śmiercią kard. Stefana Wyszyńskiego. Dlatego też, kościół zbudowano jako wotum wdzięczności Prymasowi Tysiąclecia. Cześć kardynałowi Wyszyńskiemu oddano przez fakt uformowania bryły świątyni na wzór rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, która była tytularnym kościołem kardynalskim Prymasa Polski.

- Wraz z tym zewnętrznym znakiem rozpoczęła się modlitwa w intencji daru beatyfikacji wielkiego prymasa. Nieustannie przybliżane jest nauczanie Prymasa. Niech wierni przybywający do tego sanktuarium uczą się wielkiego patriotyzmu i umiłowania ojczyzny oraz ofiarnej służby dla Boga i drugiego człowieka - czytamy w dekrecie biskupa radomskiego Marka Solarczyka.

- To wielka radość dla parafii i Kościoła radomskiego. Decyzja o sanktuarium jest potwierdzeniem tego, co od samego początku dzieje się w tej wspólnocie, czyli nieustanna modlitwa o dar beatyfikacji naszego patrona - powiedział proboszcz parafii ks. Andrzej Jędrzejewski.

Kościół pomnikiem kard. Wyszyńskiego

Od kilku lat w kościele powiększa się panteon polskich świętych i błogosławionych. W prezbiterium umieszczane są relikwie, które są kolejnym nawiązaniem do tego, że kościół jest pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd idea stworzenia "Ołtarza Ojczyzny". W centralnej części prezbiterium znajduje się tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu, z krzyżem z czarnego dębu, pochodzącego sprzed ponad 2 tys. lat. Wokół tabernakulum rozmieszczono prostokątne, złocone szkatułki z relikwiarzami, przygotowanymi na relikwie polskich świętych błogosławionych.

DEON.PL POLECA

Każdego 28 dnia miesiąca w kościele odbywają się comiesięczne spotkania modlitewne w intencji duchowych owoców beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Został również wybudowany ołtarz poświęcony Prymasowi Tysiąclecia.

Placówka duszpasterska dla radomskiej dzielnicy Idalin została utworzona 15 października 1981 r. W tym też roku postawiono tymczasową kaplicę. Do tworzenia parafii został oddelegowany ks. Stanisław Makarewicz. Parafia św. Stefana została erygowana 1 stycznia 1988 r. przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonego terenu parafii NSJ w Radomiu. Kościół na radomskim Idalinie został zbudowany w latach 1984–1987 jako pomnik sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Koncepcja architektoniczna świątyni nawiązuje do rzymskiego kościoła Santa Maria in Trastevere (był to tytularny kardynalski kościół Prymasa Tysiąclecia). Świątynia na radomskim Idalinie jest obiektem murowanym z cegły ceramicznej, trzynawowym, bazylikowym. Nad wschodnią nawą dominuje siedmiokondygnacyjna wieża włoska wzorowana na wieży z rzymskiego kościoła Maryi Panny in Cosmedin. W latach 2010–2015, staraniem ks. Andrzeja Jędrzejewskiego i parafian, został zaprojektowany i wykonany nowy wystrój kościoła autorstwa artysty rzeźbiarza Andrzeja Pasonia. Dedykacji świątyni dokonał bp Zygmunt Zimowski 29 maja 2005 r.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Skomentuj artykuł

Nowe sanktuarium na mapie Polski. Ustanowił je bp Marek Solarczyk
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.