Bp Solarczyk na grobach dzieci nienarodzonych: wierzymy, że uczestniczą w pełni miłości Boga

Bp Solarczyk na grobach dzieci nienarodzonych:  wierzymy, że uczestniczą w pełni miłości Boga
Bp radomski Marek Solarczyk (fot. episkopat.pl)
KAI/mk

- Wierzymy, że dzieci uczestniczą w pełni miłości Boga - mówił bp Marek Solarczyk, modląc się nad grobami dzieci nienarodzonych na cmentarzu w Radomiu.

Na cmentarzu komunalnym przy Ofiar Firleja w Radomiu poświęcono dziś nowe, białe białe krzyże upamiętniające 121 nienarodzonych dzieci. Przy ich grobach modlił się biskup radomski Marek Solarczyk. Z inicjatywą odnowienia nagrobków wyszli Rycerze Kolumba.

- Wierzymy, że dzieci uczestniczą w pełni miłości Boga. Prosimy, aby otoczył On swoją mocą ich rodziców i bliskich. Prosimy również o umocnienie dla wszystkich, którzy przeżywają w tych dniach smutek z powodu śmierci nienarodzonych dzieci – modlił się bp Solarczyk.

Z inicjatywą odnowienia nagrobków wyszli Rycerze Kolumba. - Jeden z naszych braci jest stolarzem i razem ze swoim kolegą wykonał te krzyże. Dzisiaj je zamontowaliśmy na cmentarzu, gdzie znajduje się kwatera dzieci nienarodzonych – powiedział Leszek Jagiełło z Rady Rycerzy Kolumba przy parafii MB Bolesnej w Radomiu.

Od 2009 r. w Radomiu pochówki dzieci nienarodzonych, które nie zostały odebrane przez rodziców, są finansowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu.

- Formalnie jest to zadanie gminy, ale realizowane przez nas - powiedział Marcin Gierczak, dyrektor MOPS w Radomiu.

Z danych Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu wynika, że ok. 20 proc. nienarodzonych dzieci nie jest odbieranych przez rodziców ze szpitali.

Obecnie na Firleju są cztery kwatery, gdzie są grzebane dzieci nienarodzone.

W najbliższym czasie Rycerze Kolumba chcą postawić dwa pomniki dzieci nienarodzonych na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego i Ofiar Firleja.

Groby dzieci nienarodzonych znajdują się na cmentarzach w Skarżysku-Kamiennej, Końskich i Starachowicach, a pomnik dzieci utraconych w Pionkach.

Statystyki wskazują, że około 10–15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80 proc. poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. ks. Krzysztof Porosło

Utrata dziecka nienarodzonego to jedno z najtrudniejszych przeżyć, jakie może spotkać rodziców. Często oprócz bólu związanego ze stratą kogoś, kogo już zdążyli pokochać, doświadczają braku zrozumienia. Nieraz brakuje im wsparcia najbliższych, a także osób, które...

Skomentuj artykuł

Bp Solarczyk na grobach dzieci nienarodzonych: wierzymy, że uczestniczą w pełni miłości Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.