Bp Solarczyk: „Zachowajmy wrażliwość i wierność dla tego, co Boże”

Bp Solarczyk: „Zachowajmy wrażliwość i wierność dla tego, co Boże”
(fot. Przemysław Jahr / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0)
KAI / tk

Biskup Marek Solarczyk wziął udział w uroczystości 45. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza w Trablicach-Pelagowie. Radomski hierarcha mówił, aby zawsze trwać w tym, co jest tajemnicą Bożego życia, mocy, prawdy i pokoju. Podczas uroczystości rodzina zamordowanego księdza przekazała do Izby Pamięci w Pelagowie odznaczenia przyznane pośmiertnie duchownemu m.in.: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

- Zachowajmy wierność dla tego, co Boże, aby nigdy nie zagroziły nam złe wybory – modlił się biskup radomski Marek Solarczyk w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Trablicach-Pelagowie koło Radomia. 18 sierpnia minęła 45. rocznica męczeńskiej śmierci kapłana, który pozostaje do dziś w pamięci wielu osób jako symbol walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. W trakcie uroczystości rodzina zamordowanego księdza przekazała do Izby Pamięci w Pelagowie odznaczenia przyznane pośmiertnie duchownemu: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za działalność na rzecz wolnej Polski” i Krzyż Wolności i Solidarności.

Bp Marek Solarczyk w homilii mówił, że „stajemy dzisiaj tutaj, w tej wspólnocie, jako ci, którzy przeżywają tę więź i tę bliskość księdza Romana na różny sposób”. - Są pośród nas ci, którzy z dumą podkreślają: byłem jego ministrantem, byłem kimś, kto towarzyszył w jego posłudze kapłańskiej. Wszyscy byli świadkami jego posługi, tego wyjątkowego starania się i troski o to, aby to, co Boże trwało, aby to co Boże, było odnawianie i aby to, co Boże żyło. Są wśród nas, w których życiu pojawił się ks. Roman Kotlarz w czerwcu 1976 roku, tego 25 czerwca i w kolejnych dniach, jako ktoś, kto stanął jako świadek Boga i niosący Boże błogosławieństwo. Są wśród nas, którzy tę pamięć o ks. Romanie odkryli po jego śmierci bogactwo jego życia, posługi i męczeńskiej śmierci. Jesteśmy dzisiaj jako ci, którzy stają z nadzieją i wrażliwością, którą wiążemy z procesem beatyfikacyjnym. Zachowajmy wrażliwość i wierność dla tego, co Boże, aby nigdy nie zagroziły nam złe wybory, abyśmy potrafili zawsze trwać w tym, co jest tajemnicą Bożego życia, mocy, prawdy i pokoju i tego wszystkiego, co wtedy, kiedy działa Boży duch, jednoczy umacnia, podnosi i odnawia nadzieję, abyśmy byli wierni – mówił bp Solarczyk.

Ksiądz Kotlarz błogosławił robotników

Marcin Krzysztofik, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przypomniał, że ksiądz Roman Kotlarz błogosławił protestujących robotników ze schodów kościoła świętej Trójcy. - Ten fakt jest powszechnie znany, ale mnie bardziej porusza, to co się wydarzyło 27 czerwca 1976 roku. To była pierwsza niedziela po robotniczym proteście. To wówczas w kościele w Pelagowie padły słowa ks. Kotlarza „byłem z tymi ludźmi”. Mówił, że ci ludzie nie protestowali przeciwko drastycznym podwyżkom cen żywności, ale w imię godności ludzkiej i sprawiedliwości społecznej, o prawo do godnej płacy. Te słowa zostały odebrane przez władze komunistyczną jako działalność antypaństwowa. Ale te słowa wpisują się w Katolicką Naukę Społeczną – zauważył dr Krzyszofik.

DEON.PL POLECA

Eugeniusz Kotlarz, bratanek ks. Romana w rozmowie z Radiem Plus Radom wspomniał dzień 15 sierpnia 1976. - Byłem wówczas u księdza Romana. To było chyba ostatnie jego pobicie, które doprowadziło do śmierci mojego wujka. Drzwi na plebani były wyłamane. Wszedłem do środka i zobaczyłem wujka leżącego na łóżku. Był wystraszany. Usłyszałem wówczas jego słowa: „znów przyszedłeś mnie bić”. Nie poznał mnie. Na jego plecach były ślady bicia – wspomniał Eugeniusz Kotlarz.

W uroczystości udział wzięli m.in. poseł Zbigniew Bąk, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu Kinga Bogusz, wójt Kowali Dariusz Bulski, starosta radomski Waldemar Trelka.

Ks. Roman Kotlarz jest jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia.

Ks. Roman Kotlarz (1928-1976) 25 czerwca 1976 r. znalazł się - jak sam pisał - "świadomie i dobrowolnie" w ogromnej rzeszy strajkujących z Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu. Następnie ze schodów kościoła Świętej Trójcy błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji. Po wydarzeniach Czerwca '76 ks. Kotlarz modlił się w parafii w Pelagowie wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL. Wzywany na przesłuchania, przechodził "ścieżki zdrowia", kilkakrotnie w okrutny sposób został pobity do nieprzytomności przez "nieznanych sprawców". 15 sierpnia 1976 r. ks. Kotlarz odprawiał w parafii w Pelagowie Mszę św. za pobitych robotników. W jej trakcie zasłabł. Po trzydniowym pobycie w szpitalu zmarł 18 sierpnia. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu była niewydolność mięśnia sercowego. Mimo wielu świadectw o znęcaniu się nad księdzem, lekarze nie stwierdzili obrażeń mogących powstać po pobiciu.

W 1981 r. po licznych protestach wiernych, władze wszczęły śledztwo w sprawie śmierci kapłana, które po kilku miesiącach dochodzenia zakończyło się umorzeniem. W 1990 r. prokuratura wojewódzka w Radomiu wznowiła śledztwo, ale i ono zostało umorzone, chociaż prokuratorzy przesłuchali prawie wszystkich funkcjonariuszy SB zajmujących się w Radomiu zwalczaniem Kościoła katolickiego. Ks. Roman Kotlarz został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP jednym z najwyższych polskich odznaczeń, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Obecnie trwa proces beatyfikacyjny ks. Kotlarza, który prowadzi diecezja radomska. W czerwcu nowym postulatorem procesu został ks. Andrzej Wąsik, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Makowcu, który zastąpił zmarłego 2 lutego 2021 roku ks. prał. Edwarda Poniewierskiego.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Solarczyk: „Zachowajmy wrażliwość i wierność dla tego, co Boże”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.