Rzeszów: odbył się pierwszy w diecezji pogrzeb dzieci utraconych

Rzeszów: odbył się pierwszy w diecezji pogrzeb dzieci utraconych
(fot. Dariusz Sowa / diecezja.rzeszow.pl)
KAI / kk

"Ufam i wierzę, że ten grób dzieci utraconych, będzie miejscem spotkania z tymi, których kochamy, choć nie oglądaliśmy ich twarzy. Wiara w świętych obcowanie przybiera konkretny kształt w sytuacji śmierci także tych najmniejszych" - mówił bp Jan Wątroba w Dniu Świętości Życia podczas pierwszego w diecezji rzeszowskiej wspólnego pogrzebu dzieci martwo urodzonych.

25 marca na cmentarzu komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie odbył się pierwszy zbiorowy pogrzeb dzieci martwo urodzonych w nowym grobie dziecka utraconego. Prochy 85 ciał dzieci, niektóre zmarłe kilkanaście lat temu, spoczęły we wspólnej mogile.

Pogrzeb rozpoczęła Msza święta w kaplicy cmentarnej. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, a w koncelebrze uczestniczyło dziesięciu księży.

W homilii bp Wątroba nawiązał do przeżywanej 25 marca Uroczystości Zwiastowania Pańskiego. "Stajemy dzisiaj przed wielką tajemnicą. Najpierw przed tajemnicą Wcielenia. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego każe nam się pochylić, a nawet dosłownie przyklęknąć w czasie wyznania wiary, przed prawdą, że Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami; że odwieczny Bóg przyjął ludzkie ciało w łonie Najświętszej Maryi Panny i stał się jednym z nas. Stajemy przed tą tajemnicą tak, jak stanęła Maryja, gdy Archanioł Gabriel zwiastował Jej tę prawdę. I chociaż ta nowina całkowicie zmieniła Jej plany, to w postawie pokory, posłuszeństwa i służby powiedziała Bogu: «tak»" - powiedział kaznodzieja.

DEON.PL POLECA

Biskup rzeszowski zwrócił również uwagę na obchodzony w uroczystość Zwiastowania Dzień Świętości Życia. "Przeżywamy Dzień Świętości, aby wyznać, że życie jest najwyższą wartością z wszystkich wartości stworzonych; że życie jest godne szacunku od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Dzień Świętości Życia wypada w Wielkim Poście, gdy idziemy za Chrystusem na górę ukrzyżowania, na Kalwarię. Po drodze spotykamy Matkę Bolesną, a potem widzimy ją cierpiącą pod krzyżem razem z innymi kobietami i apostołem Janem. Widzimy jak boleje patrząc na mękę i śmierć Syna. Pod krzyżem po raz drugi mówi Bogu: «tak». Wobec tak okrutnej śmierci zadawanej niewinnemu Synowi, mówi Bogu: «tak». Bogu zawsze się mówi: «tak». (…) Uczmy się od Maryi wobec każdej sytuacji, każdej tajemnicy przed jaką Bóg nas stawia, mówić Bogu: «tak»" - zachęcał duchowny.

Cierpienie stojącej pod krzyżem Maryi bp Wątroba odniósł do cierpienia rodziców po śmierci dzieci. "Gdy Maryja stała pod krzyżem pewnie nie do końca widziała sens męki i śmierci Syna. Zobaczyła go w pełni dopiero po zmartwychwstaniu. To jej doświadczenie sprawia, że jest bardzo bliska wobec wszystkich, którzy cierpią z powodu śmierci dziecka. Jest bliska matkom i ojcom, którzy utracili dziecko w wyniku poronienia i płaczą; którzy szukają sensu i zadają pytanie: Dlaczego? Bywa też, że niesłusznie obwiniają siebie. Stawiając te pytania również szukają źródeł nadziei i umocnienia wiary, że kiedyś będzie im dane poznać dziecko, które utracili. Źródłem nadziei jest miłosierny Bóg i Jego pragnienie, aby wszyscy byli zbawieni" - podkreślił kaznodzieja.

Na zakończenie bp Wątroba wyraził solidarność i współczucie wszystkim, którzy utracili dzieci i podziękował środowiskom, które przyczyniły się do powstania grobu dziecka utraconego oraz organizatorom pogrzebu: Radzie Miasta Rzeszowa, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, autorce projektu grobu i wykonawczyni rzeźby Annie Hass-Brzuzan oraz Wydziałowi Duszpasterstwa Rodziny Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

"Dzisiejszy dzień jest wyrazem naszej solidarności i bliskości z cierpiącymi rodzicami po stracie dziecka. (…) Pragniemy, aby zwłoki dzieci martwo urodzonych, utraconych, były otoczone należną czcią i szacunkiem. To nasze pragnienie się spełnia. Ufam i wierzę, że to miejsce, ten grób dzieci utraconych, będzie miejscem modlitwy i refleksji. Że będzie miejscem spotkania z tymi, których kochamy, choć nie oglądaliśmy ich twarzy. Wiara w świętych obcowanie przybiera konkretny kształt w sytuacji śmierci także tych najmniejszych" - powiedział biskup.

Po Mszy św. żałobny kondukt z białą urną ze skremowanymi ciałami dzieci wyruszył w stronę grobu wybudowanego w nowej części cmentarza Wilkowyja.

Zbiorowe pogrzeby dzieci martwo urodzonych będą organizowane w Rzeszowie dwa razy w roku: 25 marca z okazji Dnia Świętości Życia i 15 października z okazji Światowego Dnia Dziecka Utraconego. Przed pogrzebem ciała zostaną skremowane i umieszczone we wspólnej urnie. Czynności związane z pochówkiem będzie organizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Rzeszów: odbył się pierwszy w diecezji pogrzeb dzieci utraconych - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzeszów: odbył się pierwszy w diecezji pogrzeb dzieci utraconych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.