Nowenna przed świętem MB Częstochowskiej

Nowenna przed świętem MB Częstochowskiej
Jasna Góra (fot. flickr.com)
KAI / apio

Na Jasnej Górze rozpoczynają się dzisiaj bezpośrednie przygotowania do uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej. Przez dziewięć kolejnych wieczorów odprawiana będzie Msza św. nowennowa ze specjalnymi kazaniami. Tegoroczna uroczystość obchodzona będzie jako ogólnopolskie dziękczynienie za bł. Jana Pawła II.

Nowenna ma charakter nie tylko jasnogórski, ale także ogólnonarodowy - przypomniał o. prof. Zachariasz Jabłoński, definitor Zakonu Paulinów. Podkreślił, że jest to modlitwa, w czasie której Matce Bożej polecane są wszystkie sprawy naszej Ojczyzny. - Matce Bożej polecamy wszystkie nasze zmagania, te nasze osiągnięcia pozytywne, i te, które wymagają większego osobistego zaangażowania, bo wiemy, że wszystko się tworzy na podstawie jakości człowieka, jakim on jest, takim jest społeczność narodowa - powiedział zakonnik.

Dodał, że jako strażnicy narodowego sanktuarium paulini proszą, by świętowanie stało się okazją do odnowy duchowej jak największej liczby naszych rodaków. - Daj Boże wszystkich, by państwo nasze zostało odnowione - powiedział paulin.

O. Jabłoński zauważył, że "nowenna jasnogórska jest ukształtowana w przestrzeni całego naszego narodu i nawet państwa, bo państwo jest przedmiotem naszej troski i naród jest przedmiotem naszej troski, od jakości narodu zależy jakość państwa".

Święto Matki Bożej Częstochowskiej będzie w tym roku na Jasnej Górze dziękczynieniem za życie i posługę bł. Jana Pawła II, niestrudzonego jasnogórskiego pielgrzyma. - Każdy Polak, kim by nie był, poczuwa się do wdzięczności za człowieka, który nie tylko rozświetlił naszą Ojczyznę, ale także ukazał ją na arenie międzynarodowej - powiedział o. Łukasz Buzun, podprzeor klasztoru. Dodał, że jest wiele aspektów, które się wiążą z osobą błogosławionego papieża, ale zasadniczym jest aspekt maryjny, "jego zawierzenie wypowiadane tyle razy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej".

Na nowennę składa się przede wszystkim codzienna Msza św. celebrowana na szczycie o godz. 18.30 ze specjalnymi kazaniami, które tym razem głosi salezjanin ks. Jacek Bałemba.

Nowenna to dziewięciodniowe nabożeństwo odprawiane zazwyczaj jako przygotowanie do udziału w uroczystości kościelnej lub też w jakiejś intencji. W swojej strukturze modlitwa ta nawiązuje do modlitwy Apostołów, Maryi i innych kobiet podczas oczekiwania na zesłanie Ducha Świętego. Nowenny rozpowszechniły się w Kościele od XVI wieku.

Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej ma już wieloletni zwyczaj. Związana jest z przygotowaniem do jednego z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze. Sama uroczystość, obchodzona 26 sierpnia, ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

O ustanowienie święta "Dziękczynienia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej" ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych. Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r. W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła katolickiego w Polsce od 1956 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowenna przed świętem MB Częstochowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.