Nowy arcybiskup Paryża abp Laurent Ulrich odbył ingres do katedry Notre-Dame

Nowy arcybiskup Paryża abp Laurent Ulrich odbył ingres do katedry Notre-Dame
Abp Laurent Ulrich, nowy metropolita Paryża, podczas ingresu do katedry Notre-Dame (fot. KTOTV/YouTube)
KAI/mk

Abp Laurent Ulrich, nowy metropolita Paryża, odbył ingres do katedry Notre-Dame. Abp Ulrich jako 142. metropolita Paryża zastąpi na tym stanowisku abp. Michela Aupetita, którego rezygnację papież Franciszek przyjął pod koniec 2021 r.

Ingres nowego arcybiskupa odbył się w niecodzienny sposób. Po nieszporach na placu św. Jana Pawła II, znajdującym się przed odbudowywaną po pożarze z 2019 roku świątynią, abp Laurent Ulrich  wszedł do katedry Notre-Dame na chwilę modlitwy wśród rusztowań, w ten symboliczny sposób obejmując ją w posiadanie.

Abp Laurent Ulrich - 142. metropolita Paryża

Najpierw dotychczasowy (od grudnia ub.r.) administrator apostolski archidiecezji paryskiej abp George Pontier poprosił o odczytanie listu apostolskiego z papieską nominacją dla abp. Ulricha z kwietnia br. Przewodniczący kolegium konsultorów stwierdził, że tym samym nowy metropolita objął rządy w archidiecezji, co nagrodzono oklaskami. Abp Pontier przekazał pastorał abp. Ulrichowi, który rozpoczął odprawianie nieszporów przy XIV-wiecznej figurze Matki Bożej Paryskiej (Notre-Dame de Paris), przed pożarem stojącej przy filarze obok głównego ołtarza katedry. Na zakończenie półgodzinnej liturgii chór katedralny zaśpiewał hymn „Te Deum laudamus” (Ciebie Boga wysławiamy).

Abp Ulrich nie mógł natomiast, jak każe ceremoniał, zasiąść na swej biskupiej katedrze (tronie) w prezbiterium. Wraz grupą duchownych, w kaskach na głowach, wśród których był abp Pontier, odśpiewał psalm („Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie”), odczytał modlitwę z liturgicznego wspomnienia poświęcenia kościoła katedralnego, po czym wszyscy odśpiewali „Zdrowaś Maryjo”.

Druga część ingresu odbędzie się w kościele św. Sulpicjusza w Dzielnicy Łacińskiej, w którym od czasu pożaru katedry Notre-Dame tymczasowo odbywają się najważniejsze uroczystości kościelne. Abp Ulrich odprawi tam Mszę św. i wygłosi swą pierwszą homilię jako 142. biskup Paryża.

Dlaczego zrezygnował abp Michel Aupetit?

Abp Michel Aupetit był metropolita Paryża od 2017 r. Zrezygnował po tym, jak w mediach pojawiły się - zdementowane później - doniesienia o jego rzekomym romansie z kobietą. Zarzutom tym abp Aupetit od poczatku zaprzeczał. Po przyjęciu rezygnacji przez papieża abp Aupetit wydał oświadczenie, w którym zacytował słowa z Księgi Hioba: „Pan dał, Pan wziął, niech imię Pana będzie błogosławione”. Zaznaczył, że swą rezygnacją chciał "uchronić archidiecezję przed podziałem, który zawsze powodują podejrzenia i utrata zaufania”.

Papież Franciszek, pytany o przyczyny przyjęcia rezygnacji stwierdził, że doszło do tego nie z powodu win, które zarzucano abp. Aupetitowi, ale ze względu na sytuację, która w wyniku tego powstała. "(...) Kiedy paplanina rośnie, rośnie, rośnie i odbiera człowiekowi sławę, to nie, on nie będzie mógł rządzić, ponieważ stracił sławę nie z powodu swojego grzechu, który jest grzechem - jak grzech Piotra, jak mój, jak twój - ale z powodu gadaniny ludzi. Dlatego przyjąłem jego rezygnację nie tyle na ołtarzu prawdy, co na ołtarzu hipokryzji" - wyznał Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Nowy arcybiskup Paryża abp Laurent Ulrich odbył ingres do katedry Notre-Dame
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.