Nowy błogosławiony Polak? Watykan zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Marszałka

Nowy błogosławiony Polak? Watykan zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Marszałka
fot. Jacek Kachel / YouTube
PAP / pk

Nic już nie stoi na przeszkodzie w rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Marszałka, wieloletniego proboszcza w Łodygowicach na Żywiecczyźnie - zakomunikowała diecezja bielsko-żywiecka, która otrzymała zgodę watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

Pod koniec 2018 r. biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, zapowiadając rozpoczęcie przygotowań do procesu, wyraził nadzieję, że kolejne jego etapy doprowadzą do wyniesienia na ołtarze pierwszego błogosławionego za staraniem liczącej prawie 30 lat diecezji.

Kim był ks. Jan Marszałek?

Jan Marszałek urodził się 8 czerwca 1907 r. w Krzeczowie koło Myślenic. Święcenia przyjął w 1932 r. w Krakowie. Od 1942 r. był administratorem parafii w Bachowicach. Do Łodygowic posłał go w 1951 r. kard. Adam Stefan Sapieha.

- Przez 38 lat posługi kapłańskiej budował wspólnotę mądrym duszpasterzowaniem i wiernością Kościołowi Chrystusowemu. W parafii bardzo troskliwie dbał o odnowę moralną parafian, noszących na sobie skutki wojny i zawirowań powojennych. Przeprowadził spokojnie wspólnotę parafialną przez czas soboru i pierwszych zmian związanych z reformą w Kościele oraz pomógł wiernym przeżyć dogłębnie Millennium Chrztu Polski - zwrócił uwagę postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Stanisław Mieszczak.

DEON.PL POLECA

Zdaniem postulatora "troska o służbę liturgiczną oraz solidna katecheza" spowodowały, że doprowadził ponad 30 młodych ludzi do prymicji, a do zakonów wstąpiło 10 dziewcząt.

Jak zaznaczył ks. Mieszczak, na uformowanie sylwetki duchowej wpłynęły trudne doświadczenia, jak groza września 1939 r., którą przeżył w parafii Andrychów. Znalazł się wówczas w grupie przeznaczonej na rozstrzelanie. Jego rodzinna wieś została spacyfikowana w 1943 r. Utracił wówczas kilku krewnych. Wpływ na niego miało także wypędzenie z parafii Łodygowice przez władze komunistyczne w 1953 r.

Ks. prałat Jan Marszałek zmarł w 1989 r. Został pochowany wśród parafian w grobowcu kapłanów na łodygowickim cmentarzu.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Skomentuj artykuł

Nowy błogosławiony Polak? Watykan zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Marszałka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.