Beatyfikacja siostry Małgorzaty Banaś. Papież podjął ważną decyzję

Beatyfikacja siostry Małgorzaty Banaś. Papież podjął ważną decyzję
Fot. wikipedia.org
PAP/ kb

Coraz bliżej do beatyfikacji siostry Małgorzaty Banaś (1896-1966), która nosiła imię zakonne Maria Małgorzata od Serca Pana Jezusa Konającego w Ogrójcu i pełniła posługę w Nowogródku. Papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jej cnót - poinformował w poniedziałek Watykan.

Przyszła błogosławiona urodziła się pod koniec XIX wieku w Kleczy Dolnej koło Wadowic. W młodości pracowała tam w szpitalu razem z siostrami nazaretankami.

Beatyfikacja siostry Małgorzaty Banaś

W 1918 roku rozpoczęła nowicjat. W 1937 roku dołączyła do sióstr nazaretanek w Nowogródku, który po wybuchu II wojny światowej został zajęty przez Sowietów. Odebrali oni zakonnicom szkołę i zmusili je do opuszczenia klasztoru.

Siostra Małgorzata znalazła pracę w szpitalu.

DEON.PL POLECA

Razem z innymi siostrami prowadziła działalność charytatywną. W 1943 roku Niemcy, którzy dwa lata wcześniej weszli do miasta, rozstrzelali w lesie jedenaście sióstr z jej zgromadzenia, a ich ciała wrzucili do wspólnego grobu. Znalazła go później siostra Małgorzata i opiekowała się mogiłą. Żyła ze świadomością, że ocalała jako jedyna. Udało jej się później uniknąć aresztowania.

Po wojnie radzieckie władze na Białorusi prowadziły działania, by pozbawić Polaków możliwości wyznawania wiary. Siostra Małgorzata była osamotniona; w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Nowogródka nie było ani jednego księdza.

Jak podkreśla się w biografii nazaretanki, robiła ona wszystko, by pomóc wierzącym i podtrzymywała w nich ducha religijnego. Mieszkała w zakrystii i przygotowywała dzieci do sakramentów, gromadziła wiernych na modlitwie, organizowała pomoc duchową i materialną dla zesłanych na Sybir.

Do Polski przyjechała po raz pierwszy w 1965 roku. Rok później zmarła w Nowogródku i została pochowana na miejscowym cmentarzu.

Siostry nazaretanki podjęły starania o rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego, na co Watykan zgodził się w 2002 roku.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Beatyfikacja siostry Małgorzaty Banaś. Papież podjął ważną decyzję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.