Nowy komunikat kurii w sprawie ks. Galusa. Duchowny działa "poza Kościołem katolickim"

Nowy komunikat kurii w sprawie ks. Galusa. Duchowny działa "poza Kościołem katolickim"
Ks. Daniel Galus. Źródło: YouTube.com
archiczest.pl / mł

Ks. Daniel Galus to kontrowersyjny, suspendowany duchowny, związany z tzw. pustelnią w miejscowości Czatachowa. Częstochowska kuria wydała komunikat przypominający, że ks. Galus oraz zgromadzona wokół niego grupa wiernych "prowadzi swoją działalność poza Kościołem katolickim". Opublikowano też list, który wysłał do ks. Galusa jego arcybiskup Wacław Depo.

Jesienią 2022 roku metropolita częstochowski wydał komunikat, w którym m.in. zabronił prowadzonej przez ks. Galusa wspólnocie "Miłość i Miłosierdzie Jezusa" używania określenia "katolicka". Ks. Galus nie stosuje się jednak do decyzji swojej kurii, a w nagraniu opublikowanym na kanale YouTube zarzucił częstochowskiemu ordynariuszowi kłamstwo oraz manipulację. 

Ks. Daniel Galus: biskup szuka na mnie haka

W odpowiedzi częstochowska kuria wydała komunikat, w którym informuje o obecnej sytuacji ks. Galusa oraz publikuje pełną treść listu, do którego w nagraniu odnosi się ks. Galus, wysłanego przez abp Wacława Depo do duchownego 21 grudnia 2022 roku.

""Nie zgadzam się na takie traktowanie przez biskupa" - mówi w nagraniu suspendowany ksiądz. "W liście były słowa, że moja postawa to deklaracja schizmy. To jest kłamstwo: jesteśmy w sercu kościoła katolickiego, byliśmy i będziemy. Niektórzy szukają haka na mnie, osądzają, krytykują - szczególnie biskup. Nie macie nic, żeby nas posądzać o to, że jesteśmy w schiźmie, że nasza działalność nosi znamiona sekty. To jest straszne, nawet demoniczne" - mówi w nagraniu ks. Galus. 

DEON.PL POLECA

Nowy komunikat częstochowskiej kurii w sprawie ks. Galusa

KOMUNIKAT

W reakcji na fałszywe oskarżenia i obelżywe sformułowania w wypowiedzi ks. Daniela Galusa, suspendowanego duchownego archidiecezji częstochowskiej, zawarte w nagraniu opublikowanym w serwisie YouTube w dniu 5 stycznia br., publikujemy pełną treść pisma Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego z dnia 21 grudnia 2022 r. skierowanego do tego kapłana.

Przypominamy, że wszelkie decyzje biskupa diecezjalnego wobec ks. Galusa zostały uznane przez Stolicę Apostolską za ważne i zasadne, a sam ks. Galus oraz zgromadzona wokół niego grupa wiernych prowadzi swoją działalność poza Kościołem katolickim.

Warto przypomnieć "SŁOWO TROSKI I ODPOWIEDZIALNOŚCI WOBEC BOGA I KOŚCIOŁA - List Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego do wszystkich wiernych w sprawie ks. Daniela Galusa oraz Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa” z 22 lutego ubiegłego roku oraz pozostałe oświadzenia i komunikaty dotyczące ks. Daniela Galusa i Wspólnoty "Miłość i Miłosierdzie Jezusa": 1, 2, 3, 4, 5.

ks. Mariusz Bakalarz
rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej

Częstochowa, 5 stycznia 2023 r.

Co było w liście częstochowskiej kurii do ks. Galusa? 

"W Księdza wypowiedziach pojawiły się także bardzo poważne oskarżenia wobec mnie oraz moich współpracowników. Oskarża Ksiądz mnie o przynależność do masonerii lub co najmniej działanie na jej zlecenie, a także rzekomy zamiar zniszczenia „Wspólnoty «Miłość i Miłosierdzie Jezusa»”, fałszowanie nawet pism Stolicy Apostolskiej czy Nuncjusza, ale przede wszystkim zarzucał mi Ksiądz tuszowanie przestępstw, w tym pedofilii czy homoseksualizmu wśród duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej. Po raz kolejny wzywam: jeśli wie Ksiądz o przestępstwach lub zaniedbaniach, których dopuścić miałbym się ja sam, moi współpracownicy lub inni duchowni archidiecezji częstochowskiej, winien Ksiądz niezwłocznie poinformować właściwe organy ścigania państwa polskiego oraz Stolicę Apostolską, przedstawiając dowody potwierdzające te oskarżenia. Jeśli zaś oskarżenia są nieprawdziwe, oczekuję ich publicznego odwołania i przeprosin wobec osób, które tymi zarzutami zostały znieważone. Tego domaga się nie tylko ludzka sprawiedliwość, ale przede wszystkim to, co zawiera się w ósmym przykazaniu Dekalogu." - czytamy w liście abp Depo do ks. Galusa

Ks. Galus gromadzi wokół siebie suspendowanych kapłanów

"Głęboko zatrważające są także ostatnie fakty, jak posługa i zamieszkanie (bez mojej zgody) w budynkach na terenie tzw. „Pustelni” ks. Grzegorza Durbasa i „zwolnienie” go z nałożonej przez jego ordynariusza suspensy, współpraca z ks. Łukaszem Prausą SAC, również suspendowanym. Także Ksiądz, mając wynikający z kary suspensy zakaz pełnienia funkcji kapłańskich, sprawuje sakramenty i sakramentalia, negując zarówno same kary, jak też wprowadzając w błąd wiernych co do tego, że korzystając z sakramentów przez Księdza sprawowanych nie otrzymują łaski i popełniają grzech ciężki" - czytamy w liście częstochowskiego ordynariusza.

Czy ks. Galus złożył deklarację schizmy? 

Abp Depo uzasadnia w nim także, z czego wynika ocena zachowania ks. Galusa jako deklaracji schizmy:  

"Niewymienianie imienia Ojca Świętego oraz biskupa miejsca w liturgii (nawet tej niegodziwie sprawowanej) stanowi akt jawnego zerwania jedności z Kościołem. Podawana przez Księdza argumentacja uwłacza zdrowemu rozsądkowi i jest raczej kpiną, zaś sam fakt należy oceniać jako deklarację schizmy" - pisze w liście abp Depo.

Źródło: archiczest.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Nowy komunikat kurii w sprawie ks. Galusa. Duchowny działa "poza Kościołem katolickim"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.