Nowy sekretarz generalny KEP: Zależy nam na transformowaniu Kościoła, by dostosowywał się do potrzeb ludzi

Nowy sekretarz generalny KEP: Zależy nam na transformowaniu Kościoła, by dostosowywał się do potrzeb ludzi
Fot. Maskacjusz TV / Youtube
PAP / pk

- Nowa funkcja bardzo zmieni moje dotychczasowe życie - przyznał w środę nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak. Dodał, że dotąd był biskupem żyjącym blisko ludzi i nie ma dużego doświadczenia w kontaktach z mediami. - Zależy nam także na takim transformowaniu Kościoła, żeby dostosowywał się do potrzeb ludzi, zwłaszcza młodego pokolenia - dodał.

W środę w Warszawie zakończyły się trzydniowe obrady 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Na konferencji prasowej po zakończeniu obrad sekretarz generalny przyznał, że objęcie nowej funkcji bardzo zmieni jego dotychczasowe życie.

DEON.PL POLECA

Bp Marek Marczak: Wielokrotnie mówiłem, że nasze prace Konferencji Episkopatu Polski powinny przejść transformację

- Byłem biskupem pomocniczym, który codziennie był obecny w jakichś wspólnotach, parafiach, jeździłem na wizytacje, byłem w dwóch kręgach Kościoła Domowego, mogłem się modlić razem z ludźmi i jeździć rowerem na pielgrzymki. A tu się okazuje, że mam się przeprowadzić z Łodzi do Warszawy i mieć określone godziny urzędowania - mówił.

Zaznaczył, że jednym z wyzwań, które widzi przed sobą, jest m.in. przygotowanie zebrań plenarnych Konferencji Episkopatu Polski.

- Wielokrotnie mówiłem, że nasze prace Konferencji Episkopatu Polski powinny chyba przejść transformację, tak żeby biskupi mogli bardziej efektywnie wypowiadać swoje zdania i swoje opinie, dzielić się nimi i wypracowywać jakieś stanowisko - podkreślił.

Jak zastrzegł, w dotychczasowej formule, przy 100 biskupach obecnych na sali plenarnej, nie było możliwa prawdziwa, owocna i efektywna dyskusja.

Pierwsze spotkanie KEP w małych grupach

- Wczoraj był pierwszy dzień, kiedy zebranie plenarne było przeprowadzone w mniejszych grupach, maksymalnie kilkunastoosobowych, z podziałem na określone tematy (...), tak żeby można było rzeczywiście podzielić się i podyskutować - mówił.

Zdaniem bp. Marczaka, "biskupi są chętni do rozmowy, ale nie zawsze dotychczas mogli się wypowiedzieć".

Sekretarz generalny przyznał, że dotąd mało współpracował z mediami. Podkreślił, że jego celem jest przekazywanie mediom, że biskupi są zaangażowani w różne sfery życia społecznego i że "zależy im na przekazie wiary i ewangelizacji".

- Zależy nam także na takim transformowaniu Kościoła, żeby dostosowywał się do potrzeb ludzi, zwłaszcza młodego pokolenia - zaznaczył.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Nowy sekretarz generalny KEP: Zależy nam na transformowaniu Kościoła, by dostosowywał się do potrzeb ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.