Nuncjusz na Białorusi przeniesiony do Gruzji i Armenii

Nuncjusz na Białorusi przeniesiony do Gruzji i Armenii
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
KAI/dm

Papież Franciszek mianował dotychczasowego nuncjusza apostolskiego na Białorusi abp. Ante Jozicia nowym nuncjuszem apostolskim w Gruzji i Armenii. Placówka dyplomatyczna na Kaukazie wakowała od ubiegłego roku, gdy poprzedni nuncjusz abp José Avelino Bettencourt został mianowany papieskim przedstawicielem w Kamerunie i Gwinei Równikowej.

Ante Jozić urodził się 16 stycznia 1967 roku w Trilju na terenie archidiecezji Split-Makarska w Chorwacji. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1992 roku z rąk abp. Ante Juricia i został inkardynowany do archidiecezji Split-Makarska. W 1995 roku podjął studia na przygotowującej do służby dyplomatycznej Papieskiej Akademii Kościelnej.

W 1999 roku rozpoczął pracę w nuncjaturze apostolskiej w Indiach. Następnie był sekretarzem nuncjatury w Rosji (2003-2009), a w 2009 roku został radcą nuncjatury na Filipinach. Następnie pracował w misji studyjnej Stolicy Apostolskiej ds. Chin z siedzibą w Hongkongu.

DEON.PL POLECA

2 lutego 2019 roku papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz arcybiskupem tytularnym Cissa. Sakry miał mu udzielić 1 maja 2019 roku sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, jednak 7 kwietnia ks. Jozić uczestniczył w wypadku samochodowym nieopodal Splitu, w którym śmierć poniosła jedna osoba, a sam nominat trafił do szpitala w stanie krytycznym. 28 października 2019 roku nowym nuncjuszem apostolskim na Wybrzeżu Kości Słoniowej został mianowany abp Paolo Borgia.

Zdecydowano, że sakry biskupiej ks. Joziciowi kard. Parolin udzieli 21 marca 2020 roku w bazylice św. Piotra w Watykanie, jednak także ten termin został zmieniony, tym razem z powodu pandemii COVID-19. 21 maja Ojciec Święty mianował arcybiskupa-nominata nuncjuszem apostolskim na Białorusi. Ostatecznie przyjął on sakrę biskupią 16 września 2020 roku w kościele Świętej Rodziny w Solinie koło Splitu z rąk kard. Parolina.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nuncjusz na Białorusi przeniesiony do Gruzji i Armenii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.