Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!
Papież Franciszek - fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1987 r. ustanowiło 26 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi. Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:
Serdecznie pozdrawiam Polaków. Życzę wam, aby rozpoczynające się wakacje były okazją nie tylko do odpoczynku fizycznego, ale także do odnowy duchowej oraz umacniania więzi z Bogiem i bliskimi wam osobami. Ale wakacje są też czasem, gdy wielu młodych ludzi sięga po raz pierwszy po środki odurzające. Niech ten przypadający dziś Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii przypomina, aby szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streściła po polsku Monika Nowak z redakcji polskiej „L'Osservatore Romano”:
Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1987 r. Narkomania jest plagą, która rodzi przemoc, sieje cierpienie, śmierć i – jak podkreślił św. Jan Paweł II – zubaża każdą wspólnotę, w której występuje. Należy dążyć do położenia kresu produkcji tych groźnych substancji i ich handlowi. Zmniejszenia uzależnienia od narkotyków nie osiąga się poprzez liberalizację ich używania, co zostało zaproponowane lub wdrożone już w niektórych krajach. Priorytetem jest natomiast zapobieganie poprzez wychowywanie młodych w zakresie wartości budujących życie osobiste i wspólnotowe, towarzyszenie osobom przeżywającym trudności i dawanie nadziei na przyszłość. Módlmy się w tej intencji i nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy cierpią z powodu uzależnień.

DEON.PL POLECA

W dzisiejszej audiencji udział wzięli pielgrzymi z parafii pw. Najśw. Ciała i Krwi Pana Jezus w Smętowie Granicznym (diec. pelplińska); pw. św. Marcina w Koszalinie; pw. błogosławionego ks. Józefa Pawłowskiego z grona 108 Męczenników we Włoszczowie (diec. kielecka); pw. Przemienienia Pańskiego (Kościół pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny) we Władysławowie (arch. gdańska.); Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie; Św. Andrzeja Boboli w Potoku k. Krosna (arch. przemyska); pielgrzymka Księży z ministrantami z parafii pw. Matki Łaski Bożej w Górzycy i parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Czarnowie, (diec. Zielonogórsko- gorzowska; Ministranci z opiekunami z parafii pw. św. Floriana z Mogielnicy, (arch.  warszawska; Ministranci z opiekunami z parafii pw. Chrystusa Króla w Bytomiu – Stolarzowicach, (diec. gliwicka) a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

(łac. Franciscus PP.; właśc. Jorge Mario Bergoglio SJ; ur. 17 grudnia 1936 w Buenos Aires) – jezuita, arcybiskup metropolita Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny w latach 1998–2013, kardynał prezbiter w latach 2001–2013, 266. papież i 8. Suweren Państwa Watykańskiego od 13 marca 2013

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.