Nuncjusz w Kijowie: Ukraina może być Somalią Europy

Nuncjusz w Kijowie: Ukraina może być Somalią Europy
(fot. Mnikh&Ipatiy Vashchyshyn, OSBM / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)
KAI / jm

Ustępujący nuncjusz apostolski w Kijowie apeluje do świata, aby nie zapominał o Ukrainie. Abp Thomas Gullickson był papieskim przedstawicielem na Ukrainie przez 4 lata. 4 września Franciszek przeniósł go na placówkę w Szwajcarii.

W Radiu Watykańskim podzielił się swymi doświadczeniami z Kijowa.

- Ukraina naprawdę potrzebuje wsparcia z zewnątrz, aby uchronić się przed upadkiem - powiedział watykański dyplomata. - Istnieje realne niebezpieczeństwo, że Ukraina stanie się swoistą Somalią w centrum Europy. Europa, zachodnia Europa nie może się odwracać plecami do Ukraińców i przymykać oczy na to, co się tam dzieje. Wydarzenia na Ukrainie mają konsekwencję dla reszty świata.

Nie można im powiedzieć: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» Musimy się zaangażować. Mam nadzieję, że świat, a w szczególności kraje Europy zachodniej wyzbędą się oporów względem Ukrainy i zrobią to samo, co uczyniono w Europie po II wojnie światowej.

Mam tu na myśli Plan Marshalla. Wówczas nikt nie czekał z wprowadzeniem tego planu aż wszyscy naziści znajdą się za kratkami. Od razu przystąpiono do odbudowy Europy. Dziś potrzeba tego samego podejścia. Trzeba się wspaniałomyślnie zaangażować, z nadzieją, że zaowocuje to reformami społecznymi na Ukrainie. To jest najważniejsze - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Gullickson.

Były nuncjusz w Kijowie zaapelował też o modlitwę za Ukraińców i nie uleganie wpływom propagandy. - Nie dajcie się oszukać ogromnej propagandzie i kłamstwom. Pamiętajmy, że ci ludzie mają prawo do samostanowienia. Jest to jedyne słuszne podejście" - dodał abp Gullickson.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nuncjusz w Kijowie: Ukraina może być Somalią Europy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.