O kryzysie i wypaleniu się w życiu kapłanów

O kryzysie i wypaleniu się w życiu kapłanów
(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

Modlimy się dzisiaj o wierność łasce i naszą tożsamość z głoszonym słowem Bożym - powiedział metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 10 października przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z racji pielgrzymki kapłanów z całej archidiecezji.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali abp senior Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej oraz blisko 300 kapłanów.

Abp Depo mówiąc o tajemnicy kapłaństwa przypomniał, że "katedra to serce Kościoła częstochowskiego i ta zrodziła nas do posługi w kapłaństwie".

Metropolita częstochowski odnosząc się do czasów współczesnych podkreślił, że "życie ludzkie w wymiarze indywidualnym i społecznym przedstawia się jako droga zmagań i nieustannych wyborów pomiędzy światem prawdy Bożej a światem ciemności i kłamstwa, pomiędzy dobrem a złem".

DEON.PL POLECA

- Bardzo ważna jest troska o wierność łasce i namaszczeniu Duchem Świętym - kontynuował abp Depo.

Arcybiskup wskazał kapłanom na Maryję, która "jako pierwsza usłuchała z wewnętrznym potwierdzeniem głosu Boga". - Maryja wierna we wszystkich próbach i doświadczeniach życia aż po Golgotę stała się pierwszą uczennicą Syna i wzorem dla wszystkich, którzy stają się uczniami Chrystusa - powiedział hierarcha.

- Kościół częstochowski zajmuje szczególne miejsce w przestrzeni wiary przez maryjność. Każdy wierny ma prawo zweryfikować naszą maryjność i ciążący na nas obowiązek solidarności maryjnej i dzielenia się łaską i wdzięcznością z tego kim jesteśmy wobec Boga i ludzi - kontynuował metropolita częstochowski.

Abp Depo wskazał na wierność łasce i tożsamość ze słowem Bożym głoszonym. - Świadectwo życia kapłańskiego jest najskuteczniejszym w przepowiadaniu. Potrzeba nie tylko argumentów typu apologetycznego, ale potrzeba nowych ludzi plemię, świadków - podkreślił abp Depo i przypomniał słowa św. Augustyna: "Karmię was tym, czym sam żyję".

- Czym się karmię, jaka jest moja modlitwa, moje spotkanie z Chrystusem w sakramencie pokuty? - pytał arcybiskup i dodał, że "ważne jest pytanie o wierność Eucharystii, o wolność wyborów".

- Świat proponuje nam wolność od wszelkiego ciężaru, a nie szukania dobra - przestrzegł abp Depo.

Po Mszy św. kapłani wysłuchali konferencji ks. prof. dra hab. Romualda Jaworskiego z diecezji płockiej, który mówił m.in. na temat "kryzysu i wypalenia się w życiu kapłańskim".

- Kiedy na drogach życia kapłańskiego pojawiają się trudne momenty, cierpienie, rozczarowanie, wówczas weryfikuje się nasza postawa kapłańska - mówił ks. Jaworski, wskazując na dwa doświadczenia życia: doświadczenie kryzysu i doświadczenie wypalenia.

- Trzeba być bardzo wrażliwym nawet na drobne sygnały kryzysu. Warunki zewnętrzne, cywilizacja współczesna mają wpływ na pojawienie się kryzysu. Jednak boleśniejsze są kłopoty wewnętrzne, brak zaufania - kontynuował prelegent.

Ks. Jaworski wskazał na zagrożenia, które rodzą kryzys: materializm, brak ducha wyrzeczenia, konsumpcjonizm, indywidualizm, niedbałość w sprawowaniu liturgii i traktowanie kapłaństwa jako zawodu a nie powołania. - Kryzys w kapłaństwie objawia się przez odejścia z kapłaństwa, podwójne życie i cynizm. Specyfiką kryzysu kapłańskiego jest poczucie samotności. Każdy kryzys psychiczny w życiu księdza jest też kryzysem duchowym - mówił ks. Jaworski.

Prelegent zauważył, że "czasem przejście z seminarium do życia parafialnego jest bardzo bolesne dla młodego kapłana".

Mówiąc o wypaleniu się w życiu kapłańskim ks. Jaworski podkreślił, że "rodzi się ono z konfliktu między wyobrażeniem i powinnością a rezultatem działań". - Najpierw pojawia się wypalenie emocjonalne, następnie utrata wiary we własne możliwości i ograniczenia w podejmowaniu decyzji - dodał ks. Jaworski.

Po Mszy św. księża przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny z częstochowskiej archikatedry na Jasną Górę. Uczestniczący w pielgrzymce kapłani odmówili modlitwę różańcową (tajemnice radosne) w intencji archidiecezji częstochowskiej, kapłanów i Częstochowy. Rozważania przygotował i prowadził ks. prał. Bernard Kozłowski wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej w archidiecezji częstochowskiej.

Następnie w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, miał miejsce Akt Zawierzenia Matce Bożej kapłanów archidiecezji częstochowskiej, pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. - Chcemy być pasterzami, którzy nie pasą samych siebie, ale są dla Boga i ludzi - modlił abp Depo.

Pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej sięga swoją historią 1981 r. Pierwsza pielgrzymka pod przewodnictwem bp. Stefana Bareły trzeciego ordynariusza częstochowskiego odbyła się po zamachu na Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O kryzysie i wypaleniu się w życiu kapłanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.