O. Oszajca: święci nie mogą być pomnikami

O. Oszajca: święci nie mogą być pomnikami
o. Wacław Oszajca SJ
7 lat temu
PAP / kn

Byłoby dobrze, by postać Jana Pawła II nie zbrązowiała, święci nie mogą być pomnikami. Trzeba powracać do ich dziedzictwa i odczytywać je w kontekście współczesnego świata - powiedział PAP publicysta i poeta, jezuita o. Wacław Oszajca.

O. Oszajca podkreślił, że proces kanonizacyjny Jana Pawła II był bardzo szybki, co się nie zdarza często. "Z kolei w przypadku procesu Jana XXIII, papież zdecydował, że do kanonizacji nie jest konieczne poszukiwanie cudu. To wskazanie, że w przypadku świętych nie chodzi o ich nadzwyczajne cechy, ale o świętość w codziennym życiu" - powiedział.
Jezuita ocenił, że z przesłania Jana XXIII i Jana Pawła II wynikają dwa słowa kluczowe. "+Aggiornamento+, a więc odnowa, reforma Kościoła. Jan XXIII otworzył Kościół nie tylko na jego wyznawców, ale też na wszystkich innych ludzi, rozpoczął dialog ze światem. Z Janem Pawłem II kojarzone jest słowo - +Solidarność+, czyli odpowiedzialność za drugiego człowieka i otwartość na niego. Patrząc na to, co się dzieje w Polsce, można się zasępić nad tym czy ta solidarność istnieje, zwłaszcza w polityce" - podkreślił.
"Byłoby dobrze, gdyby postać Jana Pawła II nie zbrązowiała, nie stała się pomnikowa. Święci nie mogą być martwymi pomnikami, trzeba powracać do ich dziedzictwa. Trzeba także pamiętać, że my mamy swój czas, żyjemy w innych realiach, innymi sprawami, dlatego ważny jest duch nauczania Jana Pawła II i Jana XXIII. A wynika z niego, że nie wolno patrzeć wstecz i tylko konserwować świata, trzeba iść z nim do przodu, bo jest on dziełem bożym. A to pójście do przodu ma być w duchu solidarności, a więc odpowiedzialności jeden za drugiego" - powiedział o. Oszajca.
Papież Franciszek ogłosił podczas poniedziałkowego konsystorza, że kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku w Watykanie.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O. Oszajca: święci nie mogą być pomnikami
Komentarze (12)
MR
Maciej Roszkowski
1 października 2013, 17:21
Spróbuję to wyjaśnić na przykładzie pamiętnika czechosłowackiego partyzanta. Poniedziałek - wypędziliśmy Niemców z leśniczówki Wtorek- Niemcy wypędzili nas z leśniczówki Środa- wypędziliśmy Niwemców lesniczówki Czwartek- Niemcy wypędzili nas z leśniczówki Piątek- wypędziliśmy Niemców l z leśniczówki Sobota przyszedł leśniczy i wypędził Niemców i nas.
M
mendoza2
30 września 2013, 21:55
ale to dobrze! czyż święci mają by pomnikami?
M
mendoza2
30 września 2013, 21:53
DNA i MR. czy teraz widzicie jak zbierają się napięcia. Nawet nie wiem kim jesteście , mężczyzną czy kobietą. a już chyba Pani aka insynuuje , że jest to pewnie moje podszycie się pod Was. Ale Wy najlepiej wiecie. Dlatego tym razem nie będę wykazywał kociej mordki u Pana (i) aka. ...jesteście zabawni..pozsdrawiam
A
aka
30 września 2013, 17:39
Aha, włączyły się dwie nastepne osoby. to tylko utwierdza mnie w pzrekonaniu, że ktos tu świadomie wypisuje bzdury, żeby zamącic
MR
Maciej Roszkowski
30 września 2013, 17:30
A potem przyszedł leśniczy i wypędził z lasu i nas i ich...
D
DNA
30 września 2013, 17:27
Dlaczego od razu kasować. To nawet zabawne. Otóż owieczka Jan nie lubi gdy wilki chodzą w sutannach. I nie życzy sobie, aby wilki chodziły w sutannach i udawały księży. Tylko co ma z tym wspólnego T7HHR? Trudno dociec. Aha, już wiem, owieczka twierdzi, że owy T7HRR udaje wilk i księdza zarazem.
A
aka
30 września 2013, 17:17
Czy można prosic moderatora o wyrzucanie takich dyskusji jak poniżej? Odnoszę wrażenie, że panowie nie tyle kłócą sie ze sobą, a raczej chcą nie dopuścić do zaistnienia spokojnych i wnoszących coś do sprawy postów. To juz kolejny przypadek
30 września 2013, 15:24
@~jan Dlaczego uważasz, że najgorsza obelga jaka może mnie spotkać to stwierdzenie, że jestem katolickim księdzem :-) To nie jest obraźliwe samo w sobie, jedynie nieprawdziwe w odniesieniu do mnie :-)
30 września 2013, 15:02
@~jan Chodzisz za mna krok, w krok i komentujesz od czapy :-) Wiesz o co chodzi? O zmiane (wykadrowanie odznaczenia) zdjęcia do artykułu 30.09.2013 13:43, aktualizacja 30.09.2013 14:37 Ale skoro juz jesteś wyznałeś: 1. Jezus Chrystus jest Bogiem wyznaj dalej: 2. Bóg jest w Trójcy Jedyny
30 września 2013, 14:39
Nice try - jak mówią Anglicy... Wykadrujmy Ojca Wacława bez orderu :-)
30 września 2013, 14:13
macie genialnego fotoedytora tak dobrać zdjęcie, żeby ośmieszało się z tytułem. gratulacje! 100/100 gorzej, że może wyglądąc na ośmieszanie autora słów...
K
KrzysztofEs
30 września 2013, 14:08
macie genialnego fotoedytora tak dobrać zdjęcie, żeby ośmieszało się z tytułem. gratulacje!

Skomentuj artykuł

O. Oszajca: święci nie mogą być pomnikami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.