Obchody 1023. rocznicy chrztu Rusi na Ukrainie

KAI / slo

Pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego Cyryla odprawiono dzisiaj w Ławrze Pieczerskiej w Kijowie Świętą Liturgię z okazji 1023. rocznicy chrztu Rusi. Rocznicę tę obchodziły także dwa inne Kościoły prawosławne na Ukrainie: Patriarchatu Kijowskiego i autokefaliczny.

W uroczystości Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) wzięli udział m.in. metropolita kijowski Włodzimierz, zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Eliasz II oraz metropolita słucki i miński Filaret.

DEON.PL POLECANa placu przed soborem zebrało się ok. 1 tys. wiernych. W kazaniu zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) po raz kolejny wezwał do kościelnej jedności. - Jeśli dochodzi do podziału Kościoła, to nie dlatego, że ktoś został opanowany przez grzeszne i złe myśli, lecz znaczy to, że została utracona miłość - siła jedności, która nie jest już w stanie łączyć ludzi, utracono duszpasterską opiekę, która płynie od głowy Kościoła, naszego Pana i Zbawiciela - powiedział patriarcha Cyryl.

Patriarcha wezwał, aby za przyczyną św. księcia Włodzimierza, który ochrzcił Ruś, modlić się o "zachowanie w duchowej jedności jego dziedzictwa w narodach, które wyszły z kijowskiej chrzcielnicy".

W rocznicę chrztu Rusi zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK), patriarcha Filaret zwrócił się do metropolity Włodzimierza, duchownych i wiernych Patriarchatu Moskiewskiego do podjęcia konstruktywnego dialogu, który doprowadzi do utworzenia jednego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

"W imieniu Świętego Synodu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego po raz kolejny apeluję do was o kontynuowanie konstruktywnego dialogu w celu rozwiązania podziału Kościoła" - napisał w oświadczeniu hierarcha.

Zwrócił uwagę na "polityczne" działania Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie, w Estonii, Mołdawii, Gruzji i w całym świecie prawosławnym, które wielokrotnie pokazały, że dla niego głównym celem nie jest jedność Kościoła, ale budowanie "rosyjskiego świata" jako instrumentu politycznego wpływu Moskwy na kraje byłych krajów ZSRR. - Chcemy jedności Kościoła na Ukrainie, ale nie na zasadzie podporządkowania patriarsze Moskwy - wskazał Filaret.

Z okazji rocznicy chrztu Rusi przesłanie wystosował także prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. - Wiara zawsze była naszą życiodajną mocą, która pomogła przetrwać i zachować naszą tożsamość, wzbogacała nas duchem świętości i pobożności - zapewnił szef państwa.

26 lipca, w dniu przybycia na Ukrainę patriarchy Cyryla, przed ambasadą rosyjską w Kijowie zebrała się grupa osób demonstrujących przeciwko jego wizycie. W rękach trzymali oni transparenty, ukraińskie flagi i plakaty. Skandowali hasła: "Ukraina - jeden lokalny Kościół prawosławny", "Nasz patriarcha - Filaret", "Rosyjski świat na Pamir".

- Protestujący domagali się, aby patriarcha Cyryl przestał wciągać do tzw. rosyjskiego świata, w którym Ukraina żyje od ponad 300 lat, co przyniosło jej wiele bratobójczych wojen i głodu - powiedział dziennikarzom szef sekretariatu Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów, Włodzimierz Mańko.

Zdaniem protestujących Rosyjski Kościół Prawosławny próbuje kosztem Ukrainy ustawić się na pozycji lidera w świecie prawosławnym.

Patriarcha Cyryl przybył w tym roku już po raz trzeci na Ukrainę, która nie ma jednego Kościoła prawosławnego, a trzy: Patriarchatu Moskiewskiego, Patriarchatu Kijowskiego oraz Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Dwóch ostatnich nie uznają inne Kościoły prawosławne na świecie.

Na powstanie jednego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego nie godzi się Patriarchat Moskiewski, gdyż utraciłby swoją pozycję w świecie prawosławnym jako Kościół o największej liczbie parafii i wiernych. Na Ukrainie posiada on prawie 11 tys. parafii z 9,5 mln wiernych. Gdyby połączyli się oni z Patriarchatem Kijowskim, który ma ponad 4,2 tys. parafii i 14 mln wiernych, to wówczas Ukraina a nie Rosja przejęłaby dominację w świecie prawosławnym.

Na czele UKP PM stoi od maja 1992 r. metropolita kijowski i całej Ukrainy, prawie 76-letni Włodzimierz (Sabodan), a UKP PK kieruje od 21 października 1995 r. patriarcha kijowski i Rusi-Ukrainy, 82-letni Filaret, w lutym 1997 r. ekskomunikowany i usunięty ze stanu duchownego przez Patriarchat Moskiewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Obchody 1023. rocznicy chrztu Rusi na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.