Obchody 115. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia

Obchody 115. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia
(fot. wikimedia commons)
KAI / pk

Mszę świętą w 115. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego odprawi w niedzielę w Zuzeli - miejscu urodzenia Prymasa Tysiąclecia - bp Janusz Stepnowski. Ordynariusz łomżyński wygłosi tez homilię.

Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia rozpocznie się o godz. 15.00 w parafii Przemienienia Pańskiego.

Liturgię będzie koncelebrować m.in. o. Gabriel Bartoszewski, wicepostulator sprawy beatyfikacyjnej Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

DEON.PL POLECA

Uroczystości prymasowskie połączone będą z odpustem parafialnym Przemienienia Pańskiego. W uroczystości udział wezmą także członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, bracia z Archikonfraterni literackiej Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie oraz krewni Księdza Prymasa.

- Nie byłoby wielkich przeżyć w ostatnich dniach w naszej Ojczyźnie i w całym Kościele Powszechnym bez wcześniejszego heroicznego życia i głębokiego zawierzenia Matce Bożej Sługi Bożego Stefana, który przygotował pontyfikat Jana Pawła II - mówi proboszcz zuzelskiej parafii ks. Jerzy Krysztopa.

Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana.

Po czterech latach studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora.

Podczas II wojny światowej jako znany profesor był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się m.in. we Wrociszewie i w założonym przez matkę Elżbietę Czacką zakładzie dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą.

W okresie Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński pełnił obowiązki kapelana grupy "Kampinos" AK.

W 1946 r. papież Pius XII mianował ks. prof. Wyszyńskiego biskupem, ordynariuszem lubelskim. 22 października 1948 r. został mianowany arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski.

W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia "Porozumienia", które zostało podpisane 14 lutego 1950 r. przez przedstawicieli Episkopatu i władz państwowych.

12 stycznia 1953 r. abp Wyszyński został kardynałem. Osiem miesięcy później, 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach.

W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 r. Prymas wrócił do Warszawy z internowania. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski.

W latach sześćdziesiątych czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II.

W okresie rodzącej się "Solidarności" pozostawał ośrodkiem równowagi i spokoju społecznego.

Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

Obecnie trwa proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody 115. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.