Obraduje Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

Obraduje Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej
(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
1 miesiąc temu
PAP / sz

Przygotowanie zebrania plenarnego, które odbędzie się w ostatni weekend września w Wilnie, jest głównym celem trzydniowych obrad Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, które rozpoczęły się w piątek w Warszawie.

Obrady poprzedziła msza św. pod przewodnictwem sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego. Jak poinformowało PAP biuro prasowe, bp Miziński w wygłoszonej homilii mówił o tym, że "dojrzała wiara domaga się wynikających z niej uczynków". W czasie Eucharystii modlono się również za całą Radę i za rodaków, którym posługują jej członkowie.

"Jeśli faktycznie wiara jest motorem naszego życia, to nasze postawy będą jednoznaczne” – podkreślił bp Miziński. Wskazywał, że życie wiarą wiąże się z podejmowaniem krzyża i byciem świadkiem. Mówiąc o ustępstwach, na które idzie często współczesny świat, przypomniał, że Jezus mówi krótko i zdecydowanie: "Do każdego, kto przyzna się do mnie przed ludźmi, przyznam się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”.

Sekretarz KEP po wspólnej Eucharystii wziął udział w pierwszej części obrad Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. W swoim wystąpieniu omówił najważniejsze wydarzenia w Kościele w Polsce w ostatnim roku i zapowiedział najbliższe plany i inicjatywy.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji bp Wiesław Lechowicz powiedział, że głównym celem obrad Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej jest przygotowanie kolejnego zebrania Rady. Jego tematem będzie "Duszpasterskie towarzyszenie małżonkom i rodzinom”.

"Chcemy kontynuować program, który założyliśmy sobie dwa lata temu, żeby kolejne trzy lata pracy duszpasterskiej wśród Polonii były skoncentrowane na duszpasterstwie małżeństw i rodzin. Rok temu zastanawialiśmy się nad przygotowaniem do małżeństwa i życia w rodzinie, w tym roku będziemy mówić o towarzyszeniu małżonkom i rodzinom, a w kolejnym będzie mowa o wychowaniu dzieci w rodzinie” – zapowiedział bp Lechowicz.

W sobotę członkowie Prezydium, oprócz wspólnej modlitwy, w głównej części obrad spotkają się z kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim oraz zwiedzą Muzeum św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. W niedzielę zaś podsumują prace Rady, omówią sprawy organizacyjne i statutowe oraz perspektywy na przyszłość. Spotkanie zakończy się mszą Świętą o godz. 12.00. Po obradach zostanie wydany komunikat.

Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej (PRDEZ) jest jedną ze struktur ułatwiających duszpasterstwo polskiej emigracji. Skupia przedstawicieli Polskich Misji Katolickich i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich. PRDEZ została utworzona w 1992 roku, w jej skład wchodzi 75 osób, w tym przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu z 18 krajów Europy. Na czele Rady stoi Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji, którym obecnie jest bp Wiesław Lechowicz. Wspiera go ośmioosobowe Prezydium Rady. Jednym z głównych zadań Prezydium jest przygotowanie dorocznych zebrań plenarnych PRDZ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
22,14 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Obraduje Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Obraduje Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.