"Ochrona nieletnich to priorytet Kościoła"

"Ochrona nieletnich to priorytet Kościoła"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
7 lat temu
KAI / slo

Dzisiejsza decyzja Ojca Świętego o ustanowieniu Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich i mianowanie jej pierwszych członków wskazuje, że ochrona nieletnich jest priorytetem Kościoła - stwierdził rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

Rzecznik Watykanu zaznaczył, że ta ważna decyzja jest kontynuacją działań w tej dziedzinie bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI. - Papież Franciszek jasno ukazuje, że Kościół musi zaliczyć ochronę nieletnich do swoich najwyższych priorytetów - stwierdził ks. Lombardi.

Podkreślił jednocześnie, że Ojciec Święty wskazał na osoby doskonale znające tę problematykę oraz znane ze swojego zaangażowania w tej kwestii. Zdaniem tej grupy początkowej jest możliwie szybkie opracowanie ostatecznej struktury Komisji, określając jej cel i odpowiedzialność oraz proponując nazwiska innych kandydatów, zwłaszcza z innych kontynentów i krajów, którzy mogliby być poproszeni o pracę w tej komisji.

- W przekonaniu, że Kościół musi odgrywać kluczową rolę w tej dziedzinie i patrząc w przyszłość, nie zapominając o przeszłości, Komisja podejmie wielostronne spojrzenie, by promować ochronę nieletnich - stwierdził rzecznik Watykanu.

Wyjaśnił, że do tej ochrony należy edukacja, aby zapobiec wyzyskowi dzieci, procedury karne w odniesieniu do przestępstw wobec nieletnich, określenie obowiązków i odpowiedzialności cywilnej i kanoniczną, rozwój "najlepszych praktyk", które zostały opracowane w całym społeczeństwie.

Była premier RP i ambasador przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka jest jedną z mianowanych dziś przez papieża Franciszka członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Jej utworzenie zapowiedziano 5 grudnia ub. roku.

W skład wspomnianej Komisji Ojciec Święty powołał ponadto: dr. Catherine Bonnet (Francja), panią Marie Collins (Irlandia), prof. Sheila Hollins (Wielka Brytania), kard. Seána Patricka O'Malleya, OFM Cap. (USA), prof. Claudio Papale (Włochy), ks. Humberto Miguela Yáñeza, SJ (Argentyna), ks. Hansa Zollnera, SJ (Niemcy).

W watykańskim komunikacie przypomniano, że głównym zadaniem tych osób będzie przygotowanie statutów Komisji, które określą jej kompetencje i zadania. Do grona tego zostaną następnie dołączone inne osoby, z różnych krajów świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Ochrona nieletnich to priorytet Kościoła"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.