"Oczyśćmy Boże Narodzenie z moralizatorstwa"
Na konieczność oczyszczenia okresu Bożego Narodzenia z otoczki zbyt moralizatorskiej i sentymentalnej oraz dostrzeżenia, że Bóg objawia się w żywym ciele Kościoła pielgrzymującego wskazał papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swą katechezę główną Benedykt XVI poświęcił w całości tematowi przeżywanego obecnie okresu liturgicznego. Do watykańskiej Auli Pawła VI przybyło około 7 tysięcy osób.
Papież zachęcił wiernych, aby przeżywali okres Bożego Narodzenia tak jak prezentuje to Kościół. Przypomniał, że otrzymujemy w tym czasie „nie tylko przykłady do naśladowania, takie jak pokora i ubóstwo Pana Jezusa, Jego dobroć i miłość wobec ludzi, ale stanowi on raczej zachętę, by pozwolić się całkowicie przekształcać przez Tego, który przyszedł w ludzkim ciele”.
Ojciec Święty przypomniał, że dzisiejsza audiencja odbywa się w przededniu Objawienia Pańskiego, uroczystości w której świętujemy objawienie się Boga wszystkim narodom. Papież zauważył, że „święto Bożego Narodzenia, jest dziś fascynujące, podobnie jak niegdyś, bardziej niż jakiekolwiek inne główne święta Kościoła; fascynuje ponieważ wszyscy w jakiś sposób przeczuwają, że narodziny Jezusa mają związek z aspiracjami i najgłębszymi nadziejami człowieka”.
Benedykt XVI przyznał, że konsumpcjonizm może odwrócić uwagę od tej wewnętrznej tęsknoty, „ale jeśli w sercu istnieje pragnienie, aby przyjąć to Dziecię, przynoszące nowość Boga, który przyszedł, aby dać nam życie w pełni, to światła dekoracji Bożego Narodzenia mogą stać się raczej odbiciem Światła, które zapaliło się wraz z tajemnicą Wcielenia Boga”.
Ojciec Święty zaznaczył, że liturgia Bożego Narodzenia to nie tyle wspomnienie, ile przede wszystkim tajemnica; jest nie tylko pamiątką, ale także obecnością i przypomniał, że liturgiczny okres Bożego Narodzenia rozciąga się na czterdzieści dni, od 25 grudnia do 2 lutego, od uroczystości Wigilii po macierzyństwo Maryi, do Objawienia Pańskiego, od Chrztu Jezusa po Gody w Kanie Galilejskiej, po Ofiarowanie w Świątyni, analogicznie z okresem wielkanocnym, stanowiącym pewną całość pięćdziesięciu dni, aż Zesłania Ducha Świętego. „Objawienie Boga w ciele, jest wydarzeniem, które ujawniło prawdę w historii” – wyjaśnił.
Papież zauważył, że sama data 25 grudnia, powiązana jest z ideą objawienia się słońca. Z tego względu „Bóg pojawia się jako światło, które nigdy nie zachodzi na horyzoncie dziejów”, co przypomina nam, że „chodzi nie tylko o ideę - że Bóg jest pełnią światła, ale o rzeczywistość zrealizowaną już dla nas ludzi i nieustannie aktualną: dziś tak jak wówczas, Bóg objawia się w ciele to znaczy w żywym ciele Kościoła pielgrzymującego w czasie”. "Same symbole Bożego Narodzenia, przywoływane w czytaniach liturgicznych i modlitwach nadają liturgii tego okresu głęboki sens objawienia Boga w Jego Chrystusie - Słowie Wcielonym, to znaczy ukazaniem, które ma też znaczenie eschatologiczne, ukierunkowując na ku czasom ostatecznym” – wskazał Benedykt XVI.
Papież zaznaczył, że celebrowanie wydarzeń Wcielenia Syna Bożego, nie jest prostym wspomnieniem minionych wydarzeń, ale uobecnianiem owych tajemnic niosących zbawienie, które się dokonują i stają skuteczne dla nas dzisiaj w liturgii. Płynie stąd konkretne i nieustannie aktualne znaczenie tajemnicy Bożego Narodzenia dla życia chrześcijańskiego. "W tej perspektywie jest ono początkiem tajemnicy zbawienia, którego kulminacją jest Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie, ponieważ Jezus rozpoczyna dawać siebie z miłości od pierwszych chwil swej ludzkiej egzystencji w łonie Dziewicy Maryi. Noc Bożego Narodzenia jest więc głęboko powiązana z nocną Wigilią Paschalną, kiedy odkupienie dokonuje się w chwalebnej ofierze Pana, umarłego i zmartwychwstałego" - mówił papież.
Benedykt XVI zauważył, że już sam żłóbek stanowi aluzję do Paschy, na tyle, że na niektórych ikonach Bożego Narodzenia tradycji wschodniej Dzieciątko Jezus jest przedstawiane jako „zawinięte w pieluszki i złożone w żłobie, który ma formę grobu”.
Ojciec Święty zachęcił wiernych by ten okres Bożego Narodzenia przeżywali intensywnie, życząc im dobrych Świąt Objawienia Pańskiego.
Skomentuj artykuł