Tylko Bóg może dotknąć głębi serca i zapewnić ludzkości nadzieję i pokój – stwierdził Ojciec Święty w czasie noworocznej Mszy w bazylice watykańskiej. W homilii Papież wzywał do otwarcia się na orędzie pokoju, jakie Bóg ogłosił światu poprzez Chrystusa. Imię Syna Bożego stało się błogosławieństwem dla całego świata i znakiem pojednania, a wezwanie do pokoju ma szczególnie istotny charakter właśnie dziś, w obliczu nasilających się przejawów ograniczania wolności religijnej, łamania praw człowieka i konfliktów społecznych w wielu regionach świata.
Papież zauważył, że szczególnie u progu nowego roku Kościół prosi Boga o błogosławieństwo pokoju i z głęboką nadzieją wierzy, że tylko On sam odsunie od nas wszelkie tragedie i wojny.
„Kościół wsłuchuje się dziś w te słowa prosząc zarazem, aby Pan pobłogosławił rozpoczynający się nowy rok – powiedział Papież. – Towarzyszy mu zarazem świadomość, że pośród tragicznych wydarzeń, jakie znaczą historię, wobec logiki wojny, która niestety nie została jeszcze przezwyciężona, tylko Bóg potrafi tak głęboko dotknąć człowieczego serca, aby przekonać go o niezbywalności nadziei i pokoju dla ludzkości”.
W nawiązaniu do opisywanego przez św. Pawła procesu adopcji ludzkiej natury przez wcielenie Syna Bożego, Ojciec Święty przypomniał, że dokonało się to w pełni czasów, obejmując i nadając sens całej ludzkiej historii. Dlatego też u progu nowego roku szczególnie doniośle rozlega się wezwanie do radosnego przyjęcia Jego orędzia, gdyż jak zauważył Papież, w chrześcijańskiej perspektywie wszystkie czasy są przestrzenią Bożą a nawet najtrudniejsze wydarzenia ostatecznie prowadzą do Chrystusa.
Nawiązując do uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Benedykt XVI podkreślił szczególną rolę Maryi, gdyż to dzięki Jej całkowitemu zawierzeniu Syn Boży przyszedł na świat jako człowiek.
„Maryja jest prawdziwą Matką Boga poprzez swoją całkowite oddanie się Chrystusowi – powiedział Papież. – Kiedy więc wychwalamy Chrystusa, oddajemy także cześć Maryi a poprzez kult Matki czcimy także Syna. Tytuł Bożej Rodzicielki, który dziś przedstawia nam liturgia, akcentuje szczególną rolę Maryi Panny w historii zbawienia, która leży u podstaw Jej kultu i pobożności ludu Bożego”.
Ojciec Święty przypomniał także, że od 1968 r. uroczystość świętej Bożej Rodzicielki obchodzona jest zarazem jako Światowy Dzień Pokoju. „Pokój jest darem Boga i pierwszym owocem miłości Chrystusa, przez którą człowiek doświadcza pojednania z Bogiem i z ludźmi” – powiedział Ojciec Święty w noworocznej homilii.
Skomentuj artykuł