"Odpuść sobie" - sposób na skuteczną pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu

"Odpuść sobie" - sposób na skuteczną pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu
(fot. DDA Beczka / Barbara Mikosz)

Listopad to miesiąc, w którym szczególnie chcemy "złapać kontakt" z naszymi braćmi po tej drugiej stronie. Świętych prosimy o wstawiennictwo. Co dzieje się z tymi w czyśćcu? Im potrzebna jest nasza pomoc. Istnieje w Kościele piękna tradycja, która bardzo pomaga duszom cierpiącym w czyśćcu.

W Kościele Katolickim wierzymy, że istnieje taki stan człowieka po śmierci, który nazywamy czyśćcem. Doświadczają go dusze, które nie są gotowe na spotkanie z Bogiem twarzą w twarz. Wiedzą, że będą w niebie, jednak ciążą na nich kary za grzechy popełnione na ziemi. Cierpią przez to, a Biblia mówi nawet o "ogniu oczyszczającym".

Potrzebna jest im nasza pomoc. Często mogą to być nasi bliscy, ale znajduje się tam wielu ludzi, których nikt z imienia nie wspomina, choćby dlatego, że od wiary byli daleko.

Kościół poza Mszą Świętą i modlitwą, ma w swoim "arsenale" jeszcze jedną piękną pobożną praktykę - odpust. Jest to darowanie kar doczesnych za grzechy uzyskane poprzez określone przez Kościół czynności pokutne. Grzechy mogą nam być odpuszczone w spowiedzi, jednak kara wciąż na nas ciąży.

Studenci Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Beczka", chcąc pomóc cierpiącym w czyśćcu, stworzyli specjalną stronę internetową, na której możesz wylosować osobę, za którą podejmiesz odpust. Są to znane osoby zmarłe w 2017 roku, którym może brakować modlitwy. #OdpuśćSobie>>

Jasno podano również warunki jakie są wymagane dla uzyskania odpustu oraz krótki opis, jak go uzyskać.

Jedność naszego Kościoła jest niezwykle ważna, nie tylko tu na ziemi, ale także w innych przestrzeniach. Tak samo, jak modlimy się za wstawiennictwem świętych, warto pomodlić się za tych, którzy wciąż oczekują na niebo. Czy jeśli komuś ujmiemy naszą modlitwą cierpienia, to czy nie będzie się chciał odwdzięczyć? Warto więc "sobie odpuścić"!

Portal DEON.pl objął patronatem akcję "Odpuść sobie". Zapraszamy do udziału.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Robert J. Woźniak

Nieznajomość Trójcy jest nieznajomością życia

Trójca Święta jest centralną tajemnicą wiary. Droga w głąb tej tajemnicy prowadzi przez karty Pisma Świętego. Uważna lektura Biblii jest bowiem kontemplowaniem Trójcy, co w tej książce pokazuje ks. Robert...

Skomentuj artykuł

"Odpuść sobie" - sposób na skuteczną pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.