Oficjalne wskazania dla egzorcystów ukazały się po polsku. Co jest w dokumencie?

Oficjalne wskazania dla egzorcystów ukazały się po polsku. Co jest w dokumencie?
Fot. Depositphotos.com
KAI / mariuszrosik.pl / mł

Pierwsze, włoskie wydanie dokumentu było przeznaczone wyłącznie dla egzorcystów. Jednak później  Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów podjęło decyzję o upublicznieniu tego oficjalnego dokumentu Kościoła. Polskiego przekładu dokonał ks. Mariusz Rosik, członek Zespołu Ekspertów przy Delegacie KEP ds. Egzorcystów w Polsce. Co zawiera dokument? 

Opracowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów i zatwierdzone przez Watykan "Wskazania dla posługi egzorcyzmu w świetle aktualnego rytuału" doczekały się polskiego przekładu i komentarza, których autorem jest ks. Mariusz Rosik, członek Zespołu Ekspertów przy Delegacie KEP ds. Egzorcystów w Polsce.

"Wskazania..." to oficjalny dokument Kościoła

Pierwsze włoskie wydanie niniejszego dokumentu, noszące tytuł "Linee guida per il ministero dell’esorcismo", przeznaczone było jedynie dla egzorcystów. Z czasem jednak Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, któremu przewodzi dziś o. Francesco Bamonte, następca o. Gabriele Amortha (1925-2016), podjęło decyzję o szerokim upublicznieniu tej pozycji.

- Jest to oficjalny dokument Kościoła, zatwierdzony przez odpowiednie władze - tłumaczy ks. Mariusz Rosik. Na swojej stronie biblista i wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego umieścił wstęp oraz spis treści dokumentu, wydanego przez Wydawnictwo Papieskiego Wydziału Teologicznego. 

DEON.PL POLECA

"Dokument został opatrzony obszernym studium dotyczącym historii i praktyki egzorcyzmu, autorstwa ks. prof. Mariusza Rosika. Część pierwsza komentarza przedstawia bardzo ogólny zarys historyczny praktyki egzorcyzmowania, od czasów Starego Testamentu począwszy, poprzez działalność Jezusa i pierwotnego Kościoła, czasy poapostolskie i średniowiecze aż po dzień dzisiejszy. W części drugiej zatrzymano się nad istotnymi zagadnieniami doktrynalnymi i duszpasterskimi, związanymi z odprawianiem obrzędu egzorcyzmu i modlitwy o uwolnienie od duchowych zniewoleń." - czytamy w opisie publikacji. 

Co zawierają oficjalne wskazania dla egzorcystów?

Dokument zawiera szczegółowe, praktyczne wskazówki dla egzorcystów oraz doktrynę Kościoła i porządkuje kwestie, która wśród kapłanów powołanych do tej posługi są codziennością, ale dla wiernych nie mających styczności z tym tematem bywają bardzo sensacyjne.

Rozdział czwarty jest poświęcony nadzwyczajnemu działaniu złego: opętaniu, obsesji, dręczeniu i nawiedzeniu diabolicznemu. Rozdział piąty omawia "przyczyny nadzwyczajnego działania złego". Z kolei rozdział siódmy poświęcony jest przesądom, a rozdział dziewiąty omawia egzorcyzmy, modlitwę o uwolnienie i modlitwę o uzdrowienie, wyjaśniając kwestię egzorcyzmów publicznego i prywatnego.

W trzynastym rozdziale przedstawione są szczególne oznaki nazdwyczajnego działania złego i kryteria, jakie służą do ich oceny, a w kolejnym - wyszczególnione są "nakazy dawane demonowi": dokument wymienia nakazy powszechne, nakazy łagodzące udręki, nakazy wypędzające i nakazy o mocy dowodu.

Rozdział dwudziesty jest poświęcony pomocnikom egzorcysty: wyszczególnia obowiązki pomocników i opisuje m.in. relacje egzorcysty z pomocnikami. 

"Egzorcysta nie może postępować według własnego uznania"

We Wstępie kard. Angelo De Donatis, Wikariusz Generalny Jego Świątobliwości dla Diecezji Rzymskiej, napisał: „Tekst ten został przedłożony Dykasterii Kongregacji ds. Duchowieństwa, która go przeanalizowała i poprawiła z pomocą Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Kongregacji Nauki Wiary, posiadających do tego odpowiednie kompetencje, i tak poprawiony został uznany za 'wartościowy i ważny instrument do użytku wewnętrznego tego Stowarzyszenia'.

Słowa te uzupełnił o. Francesco Bamonte, który zauważa, że dokument jest `przede wszystkim instrumentem, który uważamy za odpowiedni, aby egzorcyści naszego Stowarzyszenia mogli unikać w wykonywaniu swojej misji praktyk lub metod nieodpowiadających normom, którymi Kościół reguluje posługę egzorcyzmowania. Egzorcysta nie może postępować według własnego uznania, ponieważ działa w ramach oficjalnej misji, która czyni go w pewien sposób przedstawicielem Chrystusa i Kościoła. Wykonując swoją posługę, musi znać i przestrzegać norm ustanowionych przez władzę kościelną, które z pewnością obejmują to, co dotyczy prawidłowego sprawowania sakramentalium, jakim jest egzorcyzm, ale jednocześnie regulują znacznie więcej niż tylko sposób sprawowania czynności liturgicznych`”.

Dokument został opatrzony obszernym studium dotyczącym historii i praktyki egzorcyzmu, autorstwa ks. prof. Mariusza Rosika.

- Zmarły w 2016 r. nieodżałowanej pamięci włoski egzorcysta Gabriele Amorth w książce "Egzorcyści i psychiatrzy" twierdził, że dziś egzorcysta postrzegany jest przez wielu chrześcijan jako istota wręcz dziwna, która ma w sobie coś z maga i coś z wariata, a z całą pewnością jest niedouczona i naiwna. Tymczasem R. Gallagher, znakomity amerykański psychiatra, doktor medycyny i wykładowca psychiatrii klinicznej w New York Medical College i Uniwersytecie Columbia, a także współpracownik przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów, w książce "Zły duch istnieje naprawdę" zauważa: „My, ludzie, zachowujemy zdolność do miłości, której demony się wyzbyły lub wyrzekły, odrzucając Boga. Świat demoniczny stara się unicestwić nasze zdolne do miłości osobowości, wyniszczyć nas duchowo, a w miarę możności także przyprawić o śmierć cielesną”. Po niemal trzech stuleciach ignorowania duchowej rzeczywistości zła odradza się świadomość istnienia Szatana i konieczność walki z nim poprzez egzorcyzm - konkluduje ks. prof. Mariusz Rosik.

Źródło: KAI / mariuszrosik.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Konior SJ

Podając przykłady znanych świętych, którzy całe swoje życie zawierzyli Maryi, takich jak Maksymilian Maria Kolbe czy Jan Paweł II, Autor przekonuje, że to najbardziej skuteczny sposób walki przeciwko siłom ciemności. Z książki dowiadujemy się również,...

Skomentuj artykuł

Oficjalne wskazania dla egzorcystów ukazały się po polsku. Co jest w dokumencie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.