Ojciec Święty do niepełnosprawnych: Kościół jest domem dla wszystkich

Ojciec Święty do niepełnosprawnych: Kościół jest domem dla wszystkich
Papież Franciszek (3 XII 2022) - fot. Grzegorz Gałązka
vaticannews.va / pzk

Kościół jest domem dla wszystkich i każdy powinien mieć do niego dostęp – powiedział papież Franciszek na audiencji dla grupy osób z upośledzeniem. Ważne jest nie tylko respektowanie praw i godności tych ludzi, ale także dostrzeżenie ich podstawowych potrzeb, w tym również duchowych – stwierdził Ojciec Święty. Dlatego przypomniał o obowiązku, który spoczywa zarówno na władzach publicznych, jak i kościelnych w zakresie eliminowania barier.

Franciszek odwołał się do nauczania Jana Pawła II i podkreślił, że przyjęcie osób niepełnosprawnych i odpowiadanie na ich potrzeby jest obowiązkiem wspólnoty cywilnej i kościelnej, ponieważ osoba ludzka, „nawet zraniona na umyśle lub w zdolnościach zmysłowych i intelektualnych, jest w pełni ludzkim podmiotem, posiadającym święte i niezbywalne prawa właściwe każdemu człowiekowi”. Papież zauważył, że w podejściu do osób z niepełnosprawnością musi dojść do prawdziwego nawrócenia, które polega na przejściu od obojętności do bliskości.

„Nie ma integracji, jeśli brakuje doświadczenia braterstwa i wzajemnej komunii. Nie ma integracji, jeśli pozostaje ona sloganem, formułą, którą używa się w politycznie poprawnym dyskursie, ostentacyjnym sztandarem. Nie. Nie będzie integracji, jeśli nie dojdzie do nawrócenia w praktyce współżycia i relacji. Osobom niepełnosprawnym należy zagwarantować dostęp do budynków i miejsc spotkań, umożliwić im komunikację oraz znieść fizyczne bariery i uprzedzenia. To jednak nie wystarczy. Należy promować duchowość komunii, aby każdy człowiek czuł się częścią całości, z własną niepowtarzalną osobowością… Chciałbym, aby wszystkie wspólnoty chrześcijańskie były miejscami, gdzie przynależność i integracja nie pozostają słowami wypowiadanymi przy określonych okazjach, ale staną się celem zwykłych działań duszpasterskich. W ten sposób będziemy wiarygodni, gdy głosimy, że Pan kocha wszystkich, że jest zbawieniem dla wszystkich i zaprasza wszystkich do stołu życia, nikogo nie wykluczając”.

DEON.PL POLECA

Image by Steve Buissinne - https://pixabay.comImage by Steve Buissinne - https://pixabay.comW swoim przesłaniu tweetterowym Franciszek napisał: „Dziś chcemy pamiętać o wszystkich osobach z niepełnosprawnością, szczególnie o tych, które cierpią, bo żyją w sytuacji wojny lub noszą w sobie niepełnosprawność spowodowaną starciami zbrojnymi. @laityfamilylife”

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

13 marca 2013 r. kardynał Jorge Mario Bergoglio, jezuita i dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires, został wybrany na papieża. Przybrał imię świętego z Asyżu. Nieprzypadkowo. Franciszek, skromny, rozumiejący biednych i doświadczonych przez los, stał blisko ludzi....

Skomentuj artykuł

Ojciec Święty do niepełnosprawnych: Kościół jest domem dla wszystkich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.