"Oni po prostu muszą otrzymać schronienie". Włoski profesor o migrantach na polskiej granicy

"Oni po prostu muszą otrzymać schronienie". Włoski profesor o migrantach na polskiej granicy
Rocco Buttiglione / YouTube.com
1 miesiąc temu
KAI/mł

- Każdy opuszczony, zraniony, zalękniony, potrzebujący pomocy, jest bliźnim i mamy wobec niego odpowiedzialność - powiedział w rozmowie z KAI prof. Rocco Buttiglione, komentując kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. - Nie możecie pozwolić migrantom umierać na granicy. 

Rocco Buttiglione to włoski polityk chrześcijańsko-demokratyczny i filozof akademicki, profesor Uniwersytetu Św. Piusa V w Rzymie. Zajmuje się m. in. etyką społeczną, polityką i ekonomią. W rozmowie z KAI skomentował sytuację na wschodniej granicy Polski. 

Jaki jest porządek miłości? 

Zapytany o kryzys migracyjny, profesor przywołał najpierw klasyczną zasadę "porządków miłości", tłumacząc, że zaczyna się od nas samych, potem od naszej rodziny, sąsiadów, i z okazywaniem jej zatacza się tak coraz dalsze kręgi.

- Rozumiem, co Polski rząd mówi, wskazując, że nie są przygotowani na przyjęcie uchodźców i trzeba, by ktoś inny przyjął część z nich - mówił, przytaczając jednak przypowieść o Dobrym Samarytaninie i wskazując, że każdy opuszczony, zraniony, zalękniony, potrzebujący pomocy, jest bliźnim i mamy wobec niego odpowiedzialność, nawet, jeśli nie wyznaje tej samej wiary czy jest z innej kultury. Odpowiedzialność zobowiązuje do opieki nad nim, do udzielenia mu pomocy i wsparcia w tym, by mógł dalej prowadzić samodzielnie i rozwojowo swoje życie.

Życie tych ludzi jest zagrożone

– Jeśli przy drodze znalazłbym dziecko, opuszczone, którym nikt by się nie zajmował, to jest moje dziecko, jestem za nie odpowiedzialny i muszę je wesprzeć do czasu, aż nie trafi bezpiecznie do swojej rodziny. Dlatego uważam, że nie możecie pozwolić migrantom umierać na granicy. Potem może będziecie mogli ich odesłać do ich własnych krajów, regionów, albo uda się wypracować jakieś dobre międzynarodowe rozwiązania, nad czym już trzeba myśleć. Ale teraz, tu i teraz, szczególnie przy tak niskich temperaturach, w których życie tych ludzi jest zagrożone, oni po prostu muszą otrzymać schronienie. To jest imperatyw europejskiej i polskiej tożsamości kulturowej. Wasi wielcy przodkowie nie byli by w tej sytuacji biernymi świadkami, ich solidarność nie pozwoliłaby im stać bezczynnie – powiedział Buttiglione.

***

Rocco Buttiglione to włoski polityk chrześcijańsko-demokratyczny i filozof akademicki, były minister kultury i były minister ds. europejskich Włoch. Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Św. Piusa V w Rzymie. Wykładał filozofię, etykę społeczną, ekonomię oraz politykę na Międzynarodowej Akademii Filozofii w Księstwie Lichtenstein, pełniąc jednocześnie funkcję jej prorektora. Wielokrotnie prowadził zajęcia oraz seminaria na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W maju 1994 roku przyznano mu tytuł doktora honoris causa tej uczelni. Prowadził zajęcia akademickie w Stanach Zjednoczonych.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
13,93 zł
19,90 zł

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

"Oni po prostu muszą otrzymać schronienie". Włoski profesor o migrantach na polskiej granicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.