Polscy biskupi u papieża. Przedstawili ideę korytarzy humanitarnych dla imigrantów

Polscy biskupi u papieża. Przedstawili ideę korytarzy humanitarnych dla imigrantów
Wizyta ad limina apostolorum. Spotkanie polskich biskupów z papieżem Franciszkiem (fot. Episkopat News)
KAI/mk

Jak poinformował abp Stanisław Gądecki, polscy biskupi przedstawili papieżowi Franciszkowi potrzebę stworzenia korytarzy humanitarnych, aby pomóc w rozwiązaniu problemu z imigrantami koczującymi w dramatycznych warunkach na granicy białorusko-polskiej.

- Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarzach humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, żeby tym ludziom, którzy tej chwili znajdują się w takiej dramatycznej sytuacji, dano przynajmniej jakieś światło w tunelu - ujawnił po spotkaniu z Franciszkiem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Podczas dzisiejszego briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego, na którym podsumowano wyniki wizyty ad limina i spotkań z z papieżem drugiej grupy polskich biskupów, szef KEP zaznaczył, że w trakcie spotkania z Ojcem Świętym wskazywano na potrzebę mocnego głosu Kościoła w społeczeństwie, zwłaszcza wtedy, gdy jest ono zagubione i podzielone.

DEON.PL POLECA

Odpowiadając na pytania dziennikarzy abp Gądecki powiedział, że sprawa polityki w ścisłym tego słowa znaczeniu nie pojawiła się w rozmowie z Franciszkiem.

- Chyba że w znaczeniu polityki pragmatycznej, jak odnieść się do kwestii uchodźców i imigrantów, w jaki sposób wyjść im naprzeciw, żeby z jednej strony zachować wymogi prawa, a z drugiej strony nie zapomnieć o godności osoby każdego, a szczególnie tych którzy są na granicy białorusko-polskiej - powiedział przewodniczący KEP.

Relacjonując spotkanie biskupów z papieżem metropolita poznański przywołał uwagę Franciszka, że problem migracyjny jest powszechny, ogarnia cały świat i musimy sobie z nim poradzić. - Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarza humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, żeby tym ludziom, którzy tej chwili znajdują się w takiej dramatycznej sytuacji, dano przynajmniej jakieś światło w tunelu - powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący KEP poinformował, że dzień przed spotkaniem z papieżem, rozmawiał z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, który zaproponował stworzenie grupy ekumenicznej i międzyreligijnej, która udałaby się do prezydenta lub premiera, żeby wyrazić swoje stanowisko w sprawie migrantów.

- Ja zaapelowałem już wcześniej [w sprawie pomocy imigrantom - przyp. red.]. Natomiast taka inicjatywa międzyreligijna i ekumeniczna na pewno byłaby korzystna - ocenił abp Gądecki.

Abp Gądecki zaznaczył też, że gdy jest pytany o to, czy Kościół jest po stronie PiS-u czy też PO, to stwierdza, że Kościół stoi po stronie Ewangelii, to znaczy ani po stronie lewej, ani po stronie prawej, ani w centrum, bowiem Kościół interesuje Ewangelia i podejście ewangeliczne.

- Nie chcielibyśmy być zmanipulowani jako Kościół, aby służyć jakimś interesom partyjnym - wskazał przewodniczący KEP, dodając, że Kościół nie chce dzielić społeczeństwa.

W dzisiejszym spotkaniu z papieżem uczestniczyła druga grupa biskupów, przebywająca w Watykanie w ramach wizyty ad limina apostolorum. Są to biskupi z metropolii poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej. Podczas dwugodzinnego spotkania z papieżem Franciszkiem, odbywającego się na zakończenie wizyty, mówiono m. in. o rozpoczętym Synodzie Biskupów, nowej ewangelizacji, imigrantach oraz problemie wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Polscy biskupi u papieża. Przedstawili ideę korytarzy humanitarnych dla imigrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.