ONZ wzywa do zawieszenia broni w Birmie do końca roku

ONZ wzywa do zawieszenia broni w Birmie do końca roku
(Fot. pl.depositphotos.com)
vaticannews.va/Łukasz Sośniak SJ/dm

ONZ wzywa do zawieszenia broni w Birmie do końca roku. Żąda także przeprowadzenia dochodzenia w sprawie masakry bożonarodzeniowej, w której zamordowano co najmniej 35 cywilów, wśród nich dwóch pracowników organizacji humanitarnej Save The Children. W kraju nadal trwają starcia, a ludzie muszą uciekać ze swoich domów ze względu na coraz bardziej zacięte walki między armią a uzbrojonymi grupami oporu.

Do masakry doszło w wigilię Bożego Narodzenia w pobliżu wioski Mo So w stanie Kaja, gdy część mieszkańców uciekała do obozu dla uchodźców przed nasilającymi się walkami.

Wg działaczy opozycji rzezi dokonała birmańska armia. Państwowe media ograniczyły się do informacji, że wojsko starło się z terrorystami.  

Podsekretarz ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths poinformował, że istnieją wiarygodne doniesienia, iż niewinni cywile, w tym co najmniej jedno dziecko, zostali wyciągnięci z pojazdów, zabici, a następnie spaleni.

- Ta sytuacja jest doskonałym obrazem tego co dzieje się w całej Birmie - uważa dziennikarz i znawca tematyki mjanmarskiej Stefano Vecchia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim zaznacza, że konflikt zaostrza się a starcia przybierają na sile. Wojska rządowe muszą mierzyć się z ludowymi i etnicznymi milicjami, które uformowały się, aby chronić ludność cywilną przed brutalnością junty.

 - To rodzi coraz większe napięcia i eskalację przemocy. Tysiące ludzi ucieka z terenów objętych walkami - wyjaśnia Vecchia.

Stefano Vecchia: katolicy na szczególnym celowniku wojskowej junty

- Działalność organizacji pozarządowych, zwłaszcza międzynarodowych, jest bardzo ograniczona, zwłaszcza w regionach, gdzie żyją mniejszości etniczne, ponieważ junta wojskowa podejrzewa je o konszachty z bojówkami etnicznymi. Dotyczy to również charytatywnych organizacji religijnych, zwłaszcza należących do Kościoła katolickiego, biorąc pod uwagę, że katolicy stanowią dużą część mniejszości. Zamordowanie dwóch pracowników organizacji Save The Children świadczy o skali trudności, z jakimi muszą mierzyć się organizacje humanitarne w kraju pogrążonym w wojnie od czasu wojskowego zamachu stanu - mówi Stefano Vecchia.

- Jesteśmy wdzięczni ONZ i kardynałowi Charlesowi Bo za stanowcze potępienie aktów przemocy i wezwanie do złożenia broni - dodaje.

Aung San Suu Kyi czeka na proces

I dodaje: - Czekamy na proces laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi, skazanej już na dwa lata za podżeganie do sprzeciwu wobec wojska i łamanie przepisów antykomunistycznych. Proces ten został odłożony do 10 stycznia. Sytuacja jest niezwykle trudna, ponieważ jeśli Aung San Suu Kyi zostanie uznana winną wszystkich zarzutów, grozi jej nawet 120 lat więzienia. Zarzuty są elementem nacisku na nią i Narodową Ligę na rzecz Demokracji, aby zrezygnowała z roszczeń do władzy nad krajem i doszła do porozumienia z wojskiem.

vaticannews.va/Łukasz Sośniak SJ/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ONZ wzywa do zawieszenia broni w Birmie do końca roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.