Organista katedry na Wawelu dostał medal

Organista katedry na Wawelu dostał medal
(fot. michael.berlin / flickr.com)
KAI / pz

Witold Zalewski, organista katedry na Wawelu, otrzymał 20 października z rąk kard. Stanisława Dziwisza Medal "Pro Ecclesia et Pontifice". "Pan Zalewski jest pierwszym organistą w diecezji, bo przecież Wawel, katedra to matka wszystkich kościołów" - podkreślił metropolita podczas uroczystości w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Medal ten jest wyróżnieniem dla ludzi świeckich, którzy zasłużyli się dla życia Kościoła i papieża.

"Benedykt XVI uznał wszystkie racje, które przedstawił mu kard. Dziwisz, że pan Zalewski jest nie tylko dobrym katolikiem i wspaniałym człowiekiem, ale równocześnie pracuje dla dobra Kościoła, w tym wypadku w dziedzinie muzyki kościelnej, jako organista w katedrze, jako pedagog w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej, jako organizator życia muzycznego w Polsce oraz ambasador muzyki kościelnej za granicą" - tłumaczył obecnym na uroczystości dziennikarzom przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej ks. prał. Robert Tyrała.

DEON.PL POLECA
W rozmowie z dziennikarzami proboszcz katedry na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki podkreślił, że laureat jest "niesamowicie pracowitym człowiekiem, który wymaga od siebie". "To bardzo dobrze, że w połowie kariery muzycznej otrzymał on nagrodę, która z jednej strony jest okazją do podziękowania mu za dotychczasową pracę, ale będzie dla niego też motywacją, by jeszcze bardziej pogłębiać warsztat organisty, człowieka, który służy Bogu i człowiekowi" - dodał proboszcz.

W uroczystości uczestniczyła najbliższa rodzina odznaczonego, jego profesorowie, uczniowie, przedstawiciele świata muzyki oraz liczne grono przyjaciół i znajomych. W bardzo osobistym przemówieniu W. Zalewski wyznał, że dedykuje swoje odznaczenie swojemu niedawno zmarłemu ojcu, który był jego pierwszym nauczycielem gry na organach. "Moja posługa w Kościele, w porównaniu z posługą mojego taty to kropla w morzu. Uhonorowanie mnie to uhonorowanie pracy mojego taty, który całe swoje życie poświęcił Kościołowi" - mówił wyraźnie wzruszony laureat.

DEON.PL POLECA

Witold Zalewski ukończył w 1992 roku Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J. Laukvika i G. Schneidera. W roku 1987 był stypendystą kursu mistrzowskiego w Zurychu pod kierunkiem J. Guillou. Jako solista koncertuje w kraju i za granicą (m.in. Czechy, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina i USA). W kwietniu 2007 r. wystąpił w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku w koncercie upamiętniającym drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II. W październiku 2009 r. odbył tournée po Ameryce Południowej (Maldonado, Montevideo, Buenos Aires, Porto Alegre, Kurytyba, Rio de Janeiro i Petropolis). W październiku ub.r. zagrał w Tokio Metroplitan Art Space.

Od roku 1995 pełni funkcję pierwszego organisty w katedrze na Wawelu. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. W czasie pielgrzymek papieskich Jana Pawła II i Benedykta XVI pełnił rolę organisty. Ułożył "Śpiewnik pieśni kościelnych" i współredagował wiele innych publikacji. Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Zakopanem oraz współorganizatorem wielu koncertów w Południowej Polsce. Jako pedagog współpracuje z Międzyuczelnianym Instytutem Muzyki Kościelnej i Wyższym Seminarium Archidiecezji Krakowskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Organista katedry na Wawelu dostał medal
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.