Nowa plenerowa trasa na Wzgórzu Wawelskim

Nowa plenerowa trasa na Wzgórzu Wawelskim
Nowa trasa ma przybliżyć turystom obraz dawnej gęstej zabudowy, z czasów kiedy Wawel był świetnie bronioną rezydencją, zamieszkałą przez kolejnych władców i ich dwory. (fot. atkinson000 / flickr.com)
PAP / slo

Zamek Królewski na Wawelu udostępni od wtorku dla turystów nową plenerową trasę "Dzieje wzgórza wawelskiego – budowle i obrona" wraz z Basztą Sandomierską. Trasę będzie można zwiedzać z przewodnikiem od maja do września.

Jak podkreśla dyrekcja zamku, wawelskie wzgórze, z górującym nad nim Zamkiem Królewskimi i katedrą, przez stulecia spełniało funkcje reprezentacyjne, religijne a także obronne. Fortyfikacje powstawały w ciągu prawie dziesięciu wieków – były wielokrotnie przebudowywane i rozbudowywane. Obecnie jest to złożony zespół zabytkowy o wysokiej wartości.

Nowa trasa ma przybliżyć turystom obraz dawnej gęstej zabudowy, z czasów kiedy Wawel był świetnie bronioną rezydencją, zamieszkałą przez kolejnych władców i ich dwory.

Trasa rozpoczyna się na wystawie "Wawel Zaginiony", przy modelu wzgórza przedstawiającym zabudowę Wawelu wg stanu z końca wieku XVIII.

DEON.PL POLECA


Następnie przejściem przez sień Berrecciego zwiedzający przejdą na dziedziniec arkadowy zamku oraz na dziedziniec zwany dziedzińcem Batorego. Jest to mały placyk pomiędzy murami zamku a katedrą, gdzie dawniej mieściła się murowana łaźnia królewska.

Trasa prowadzi dalej dziedzińcem zewnętrznym (wzdłuż muru okalającego katedrę), przez Bramę Wazów, w stronę północnych murów. Po przejściu Bramy Herbowej zwiedzający odwiedzą kaponierę, czyli budowlę forteczną służącą do ostrzeliwania podejść, z której rozciąga się ciekawy widok na Kraków.

Następnie trasa wiedzie w miejsce zachowanych murów otaczających zamek dolny i jednej z najstarszych wawelskich wież – wieży Złodziejskiej. Z tej części murów rozciąga się rozległy widok na południowo-zachodnią część miasta – począwszy od mostu Grunwaldzkiego i widoczne w oddali wieże sanktuarium łagiewnickiego, poprzez położone przy nabrzeżu Wisły Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, aż po most Dębnicki, a za nim w tle – klasztor kamedułów na Bielanach i Kopiec Kościuszki na wzgórzu Bł. Bronisławy.

Przejściem między basztą a budynkiem dawnego szpitala austriackiego turyści wejdą ponownie na dziedziniec zewnętrzny, gdzie zobaczą pozostałości zabudowy tzw. miasteczka wawelskiego: domów wikariuszy, szkoły katedralnej, Psałterii, dwóch kościołów św. Jerzego i św. Michała.

Trasę zakończy zwiedzanie nowo udostępnionej gotyckiej Baszty Sandomierskiej, z której górnej kondygnacji roztaczają się rozległe widoki na Kraków i okolice. Gotycka baszta powstała około roku 1460 za panowania Kazimierza Jagiellończyka. Była ona drugą z tzw. baszt ogniowych, przystosowanych do użycia broni palnej, wzniesionych od południowej strony Wzgórza Wawelskiego. W czasach pokoju baszta służyła jako więzienie dla osób szlachetnie urodzonych – pospolitych przestępców trzymano w lochach.

Trasę „Dzieje wzgórza wawelskiego – budowle i obrona” można zwiedzać z przewodnikiem codziennie od maja do września w dni bezdeszczowe. Jej przejście zajmuje około 1,5 godziny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa plenerowa trasa na Wzgórzu Wawelskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.