Palestyna: religia chrześcijańska wśród przedmiotów maturalnych

Palestyna: religia chrześcijańska wśród przedmiotów maturalnych
(fot. panitanphoto / shutterstock.com)
KAI / ms

Po raz pierwszy w historii religia chrześcijańska znalazła się wśród przedmiotów, które można zdawać podczas egzaminu Tawjihi (odpowiednik matury) w Palestynie.

Dyrektor szkół łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w Izraelu i Palestynie ks. Iyad Twal już w zeszłym roku zapowiadał, że dyskusje na ten temat trwają zarówno z ministerstwem edukacji, jak i wewnątrz wspólnoty kościelnej.

Ścierały się bowiem dwa punkty widzenia. Podczas gdy niektórzy zwierzchnicy kościelni byli zainteresowani włączeniem religii do tego egzaminu, "aby wyeksponować nauczanie religii chrześcijańskiej i zacieśnić relacje z ministerstwem", to inni obawiali się, że nauczanie to "utraci swą duchową głębię, ograniczając się jedynie do bycia przedmiotem egzaminacyjnym".

Ostatecznie zwyciężyła pierwsza opcja i w tym roku ministerstwo zgodziło się na włączenie religii chrześcijańskiej do programu Tawjihi. Zaakceptowało także podręcznik dla ostatniej klasy szkoły średniej, rozwijający treści Katechizmu w sposób zgodny z edukacyjnymi wskazówkami ministerstwa.

W ubiegłym roku maturę zdało 94,5 proc. uczniów szkół łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Palestyna: religia chrześcijańska wśród przedmiotów maturalnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.