Państwa islamskie chcą wspierać chrześcijan

Państwa islamskie chcą wspierać chrześcijan
(fot. E11World / Foter / CC BY-NC-SA)
KAI / kn

Organizacja Współpracy Islamskiej (OIC) pragnie zapewnić pełne wsparcie chrześcijanom w Iraku.

- Chrześcijanie są istotną częścią składową tego kraju - oświadczył sekretarz generalny OIC Iyad bin Amin Madani 14 stycznia podczas spotkania z katolickim patriarchą Louisem Raphaelem I Sako w Bagdadzie, Zapewnił, że państwa islamskie odrzucają wszelką formę wrogości wobec chrześcijan oraz znęcania się nad nimi.

- Pluralizm społeczny powinien pozostać jako "żelazna zasada" - podkreślił Madani. Zwrócił też uwagę, że ekstremizm jest zjawiskiem, występującym wszędzie i we wszystkich epokach. Aby go zwalczać, należy badać przyczyny gospodarcze i społeczne razem z kontekstem politycznym.

Według informacji OIC patriarcha Sako wyraził swoje zaufanie do organizacji państw islamskich w kwestii środków skierowanych przeciwko ekstremizmowi. Podkreślił, że iraccy chrześcijanie, podobnie jak muzułmanie uważają się za część tego samego narodu.

W ramach trzydniowej wizyty w Iraku Madani spotkał się także ze specjalnym wysłannikiem ONZ Nicolai Maldinovem. Obok kwestii postępowania wobec fanatyzmu i ekstremizmu omawiano także sprawę współpracy humanitarnej. Tematem innych rozmów z czołowymi przedstawicielami sunnitów i szyitów były stosunki między tymi dwiema wielkimi religijnymi wspólnotami muzułmańskimi w Iraku.

Komunikat OIC wydany po wizycie Madaniego w Iraku informuje także o jego spotkaniu z prezydentem Fuadem Masum i premierem Haiderem al-Abadi. Madani zamierza się też spotkać z naczelnym ajatollahem Ali al-Sistani oraz z prezydentem autonomicznego regionu Kurdów, Masudem Barzanim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Państwa islamskie chcą wspierać chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.