Papieskie Kolegium Portugalskie odznaczone za ratowanie Żydów

Papieskie Kolegium Portugalskie odznaczone za ratowanie Żydów
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Papieskie Kolegium Portugalskie w Rzymie zostało uhonorowane tytułem "Domu Życia" za ratowanie Żydów i innych osób prześladowanych podczas II wojny światowej, głównie z motywów politycznych. Tytuł przyznała Fundacja Raoula Wallenberga.

Jak poinformował ks. José Caldas, rektor Kolegium, uhonorowanie tej instytucji ma bezpośredni związek z działalnością ks. Joaquima Carreiry, który tylko w latach 1943-44 uratował co najmniej 40 osób. - Osób tych mogło być nawet ponad 50. Do grupy tej zaliczają się Żydzi, a także włoscy socjaliści lub przeciwnicy nazistowskiego reżimu III Rzeszy i włoskich rządów faszystów - wyjaśnił ks. Caldas.

Pomoc, jaką udzielił prześladowanym podczas wojny ks. Carreira, ówczesny wicerektor Papieskiego Kolegium Portugalskiego w Rzymie, została udokumentowana przez lizbońskiego dziennikarza António Marujo. W wydanym w ub.r. dziele pt. "Lista księdza Carreiry", autor podkreślił dużą rolę portugalskiego duchownego w służbie osobom prześladowanym przez niemieckich nazistów i włoskich faszystów.

Ksiądz Joaquim Carreira urodził się w 1908 r. w pobliżu Fatimy. Wzrastał w atmosferze intensywnych dyskusji na temat objawień maryjnych z 1917 r. W 1931 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1940-54 był kolejno wicerektorem i rektorem Papieskiego Kolegium Portugalskiego w Rzymie. Zmarł w 1981 r.

W 2015 r. na terenie lizbońskiej synagogi odbyło się symboliczne ogłoszenie Portugalczyka Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Tym samym stał się on czwartym obywatelem tego iberyjskiego kraju wyróżnionym tym odznaczeniem. Poza ks. Carreirą w gronie tym są robotnik, imigrant z Francji José Brito Mendes, portugalski ambasador w Budapeszcie Carlos Sampayo Garrido, a także legendarny konsul z Bordeaux Aristides de Sousa Mendes.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papieskie Kolegium Portugalskie odznaczone za ratowanie Żydów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.