Papież: Coraz bardziej rozpowszechnia się błędna koncepcja natury ludzkiej i osoby ludzkiej

Papież: Coraz bardziej rozpowszechnia się błędna koncepcja natury ludzkiej i osoby ludzkiej
Fot. Grzegorz Galazka
PAP / tk

- Państwo prawa nigdy nie może być przedmiotem najmniejszego wyjątku, nawet w czasach kryzysu - oświadczył papież Franciszek podczas spotkania z delegacją adwokatów z krajów członkowskich Rady Europy, sygnatariuszy Apelu Wiedeńskiego z 2022 roku. Wezwali oni wtedy państwa Rady do zaangażowania się na rzecz praworządności i niezależności wymiaru sprawiedliwości.

W przemówieniu w czasie audiencji w Watykanie papież powiedział, że apel ten wpisuje się w obecny kontekst europejski, "trudny pod wieloma względami, między innymi z powodu bezsensownej wojny na Ukrainie".

- Czasy kryzysu społecznego, gospodarczego, tożsamościowego i bezpieczeństwa wymagają od zachodnich demokracji skutecznych odpowiedzi, przy zachowaniu wierności ich zasadom - stwierdził Franciszek. Zaznaczył, że zasady te należy stale zdobywać na nowo, a ich obrona "wymaga wielkiej czujności".

- Strach przed zamieszkami i przemocą, perspektywa przewrócenia ustalonej równowagi, potrzeba skutecznego działania w obliczu kryzysów mogą prowadzić do pokusy dokonania odstępstw, ograniczenia - przynajmniej tymczasowo - reguł państwa prawa w poszukiwaniu łatwych i natychmiastowych rozwiązań - zauważył papież.

DEON.PL POLECA

Następnie wskazał: "Wydaje mi się ważne, że w jednej ze swoich propozycji domagacie się, aby ‘rządy prawa nigdy nie były przedmiotem najmniejszego wyjątku, nawet w czasach kryzysu’”.

Racją jest to - dodał - że "państwo prawa służy osobie ludzkiej i dąży do ochrony jej godności, a to nie dopuszcza żadnych wyjątków".

- Jest to zasadą - przypomniał Franciszek.

Wyraził także opinię, że nie tylko kryzysy stanowią zagrożenie dla wolności i rządów prawa w demokracjach.

- Coraz bardziej rozpowszechnia się błędna koncepcja natury ludzkiej i osoby ludzkiej; koncepcja, która osłabia samą jej ochronę i stopniowo umożliwia poważne nadużycia pod pozorem dobra - ostrzegł papież.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież: Coraz bardziej rozpowszechnia się błędna koncepcja natury ludzkiej i osoby ludzkiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.