Papież: „cywilizacja katolicka” to ta Miłosiernego Samarytanina

Papież: „cywilizacja katolicka” to ta Miłosiernego Samarytanina
1 rok temu
Beata Zajączkowska / KAI / kk

Najstarsze pismo katolickie wydawane we Włoszech obchodzi 170 lat. Mowa o jezuickim dwutygodniku „La Civiltà Cattolica”, który powstał na prośbę Piusa IX i niestrudzenie służy kolejnym papieżom.

Posiadające imprimatur watykańskiego Sekretariatu Stanu pismo jest jednym z najbardziej opiniotwórczych głosów nie tylko we Włoszech, ale na całym świecie, dzięki wydawaniu miesięcznika po hiszpańsku, francusku, angielsku i koreańsku.

Nawiązując do bogatej historii pisma Franciszek dziękuje jego autorom za wierną służbę Stolicy Apostolskiej i zachęca ich do Bożej kreatywności, która pozwala odkrywać nowe drogi. W jubileuszowym przesłaniu papież przypomina twórcom „La Civiltà Cattolica”, by wsłuchiwali się w głos świata, pamiętając zarazem, że „cywilizacja katolicka” to przede wszystkim cywilizacja Miłosiernego Samarytanina.

Franciszek podkreśla, że autorzy jezuickiego pisma muszą dobrze rozeznawać język, którego używają, zwalczać nienawiść, małostkowość i uprzedzenia. „Przede wszystkim nigdy nie możecie zadowalać się cerowaniem świata czy dawaniem abstrakcyjnych rozwiązań. Podejmijcie wyzwanie stawiania czoła wielu niepokojom współczesnego świata, w którym Bóg nieustannie działa” – pisze Franciszek na jubileusz jezuickiego pisma.

Jego dyrektorem jest obecnie o. Antonio Spadaro, autor wielu wywiadów z Franciszkiem, który zawsze towarzyszy papieżowi w jego pielgrzymkach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Deborah Castellano Lubov
35,91 zł
39,90 zł

Zbiór wywiadów, opatrzony wstępem kard. Pietro Parolina, Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, które w ciągu kilku lat zebrała Deborah Castellano Lubov, amerykańska dziennikarka akredytowana przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej.

Polskie wydanie otwiera wywiad z abp. Stanisławem...

Skomentuj artykuł

Papież: „cywilizacja katolicka” to ta Miłosiernego Samarytanina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.